I den seneste tid har Hillerød Kommune markeret sig med en bred vifte af bolighandler, der samlet spænder fra større enfamilieshuse til nyere rækkehuse og ejerlejligheder. Handlerne afspejler ikke blot det generelle aktivitetsniveau på boligmarkedet, men giver også et indblik i de forskellige boligtyper og prisklasser, som kommunen rummer.
Millionhandler langs villavejene
En af ugens dyreste handler fandt sted på Fiskemestervej, hvor et hus med seks værelser og 165 kvadratmeter bolig blev solgt for 6.200.000 kr. Huset er opført i 1967, har gennemgået ombygning i 1983, og overtagelse er aftalt til 1. marts. Blandt de største boliger i denne omgang finder vi også et hus på Rugårdsvej, hvis 177 kvadratmeter og syv værelser nu har fået nye ejere for 5.800.000 kr.
En anden markant handel er sket på Kapelvej, hvor et hus fra 1960 med kælder på 88 kvadratmeter og tre værelser er blevet handlet til 5.100.000 kr. overtagelse 1. marts. Tæt ved rammer også et hus på Åvang med 133 kvadratmeter og fire værelser en pris på 5.150.000 kr.
Eftertragtede rækkehuse og nyere ejendomme
Markedet for nyere boliger har også været aktivt. På Allékredsen i Hillerød er et rækkehus fra 2016 på 105 kvadratmeter handlet til 4.225.000 kr. Endnu et nyere rækkehus skifter hænder på Gammel Engvej i Gørløse, hvor 3.150.000 kr. bringer de nye ejere ind i et hus fra 2002 med tre værelser og varmepumpe som primær opvarmning.
På Nordbakken i Ny Hammersholt er et nyere enfamiliehus fra 2008 på 130 kvadratmeter solgt for 5.495.000 kr. Også på Baunevænget i Nødebo er et større parcelhus fra starten af 1970’erne nu handlet for 3.855.000 kr. og overdrages 1. maj.
En nyere bolig i Skævinge har også fundet ny ejer. På Kaj Sommers Vej blev huset fra 2008 på 114 kvadratmeter handlet for 3.395.000 kr.; nøglerne skifter hænder 1. maj.
Charmerende ældre villaer og familieboliger
Hillerød Kommune byder også på ældre villaer, hvor flere handler denne uge lægger sig på tværs af velkendte villakvarterer. På Åmosevej er et hus fra 1910 på 130 kvadratmeter blevet solgt for 4.300.000 kr. Også Gadevang har leveret en bemærkelsesværdig handel, da et hus på Gadeledsvej fra 1907, hvor tagarealet er fuldt udnyttet til 50 kvadratmeter ekstra bolig, er handlet til 3.800.000 kr.
I Hillerød midtby er endnu et ældre hus fra 1965 på Elmegårdsalle handlet for 5.000.000 kr. og overtages 1. april. Mindre, men centrale villaer på Favrholmvænget byder på et bredt prisspænd: Mens nummer 17 er familieoverdraget for 1.750.000 kr., er et andet i samme kvarter, nummer 20, solgt for 3.095.000 kr. Begge huse har fire værelser og overtagelsesdato omkring marts og september.
Ejerlejligheder i centrum
Lejlighedsmarkedet placerer sig fortsat solidt i kommunen. På Mathilde Parken er to lejligheder handlet: den ene på 77 kvadratmeter til 3.250.000 kr., mens nabolejligheden på 71 kvadratmeter skiftede ejer for 2.895.000 kr. En lejlighed på Nordre Jernbanevej, 76 kvadratmeter, blev solgt for 2.750.000 kr. og skal overtages i april. Endelig er en mindre lejlighed på Bakkegade på blot 58 kvadratmeter handlet for 2.595.000 kr., hvilket giver den højeste m^2-pris blandt lejlighederne.
Variation i størrelse og pris
Blandt ugens øvrige handler er boligens størrelse og udformning lige så varierende som prisniveauet. På Anemonevej i Tulstrup er et parcelhus fra 1965 på 126 kvadratmeter handlet for 3.400.000 kr. I boligområder som Skovledet og Åvang finder vi familier, der har investeret mange millioner i huse på 160 og 133 kvadratmeter, begge med store grunde og god plads.
- VILLA på Fiskemestervej 2, Hillerød, salgspris: 6.200.000 kr., 165m², vægtet kvadratmeterpris: 35.428 kr/m2, overtagelse: 1.3.2026
- VILLA på Rugårdsvej 3, Hillerød, salgspris: 5.800.000 kr., 177m², vægtet kvadratmeterpris: 30.366 kr/m2, overtagelse: 1.3.2026
- VILLA på Kapelvej 4, Hillerød, salgspris: 5.100.000 kr., 113m², vægtet kvadratmeterpris: 32.903 kr/m2, overtagelse: 1.3.2026
- VILLA på Åvang 42, Hillerød, salgspris: 5.150.000 kr., 133m², vægtet kvadratmeterpris: 36.785 kr/m2, overtagelse: 1.3.2026
- RÆKKEHUS på Allékredsen 177, Hillerød, salgspris: 4.225.000 kr., 105m², vægtet kvadratmeterpris: 39.120 kr/m2, overtagelse: 1.3.2026
- RÆKKEHUS på Gammel Engvej 6B, Gørløse, salgspris: 3.150.000 kr., 105m², vægtet kvadratmeterpris: 29.166 kr/m2, overtagelse: 1.3.2026
- VILLA på Nordbakken 2, Ny Hammersholt, salgspris: 5.495.000 kr., 130m², vægtet kvadratmeterpris: 42.269 kr/m2, overtagelse: 13.6.2026
- VILLA på Baunevænget 21, Nødebo, salgspris: 3.855.000 kr., 142m², vægtet kvadratmeterpris: 26.404 kr/m2, overtagelse: 1.5.2026
- VILLA på Kaj Sommers Vej 18, Skævinge, salgspris: 3.395.000 kr., 114m², vægtet kvadratmeterpris: 29.780 kr/m2, overtagelse: 1.5.2026
- VILLA på Åmosevej 5, Hillerød, salgspris: 4.300.000 kr., 130m², vægtet kvadratmeterpris: 22.872 kr/m2, overtagelse: 1.4.2026
- VILLA på Gadeledsvej 21A, Gadevang, salgspris: 3.800.000 kr., 120m², vægtet kvadratmeterpris: 33.043 kr/m2, overtagelse: 1.3.2026
- VILLA på Elmegårdsalle 53, Hillerød, salgspris: 5.000.000 kr., 120m², vægtet kvadratmeterpris: 31.446 kr/m2, overtagelse: 1.4.2026
- VILLA på Favrholmvænget 17, Hillerød, salgspris: 1.750.000 kr., 122m², vægtet kvadratmeterpris: 14.112 kr/m2, overtagelse: 11.9.2024
- VILLA på Favrholmvænget 20, Hillerød, salgspris: 3.095.000 kr., 122m², vægtet kvadratmeterpris: 24.959 kr/m2, overtagelse: 1.3.2026
- VILLA på Skovledet 150, Hillerød, salgspris: 5.100.000 kr., 160m², vægtet kvadratmeterpris: 29.310 kr/m2, overtagelse: 15.2.2026
- EJERLEJLIGHED på Mathilde Parken 11, 3. sal tv., Hillerød, salgspris: 3.250.000 kr., 77m², vægtet kvadratmeterpris: 42.207 kr/m2, overtagelse: 1.3.2026
- EJERLEJLIGHED på Mathilde Parken 23, 3. sal th., Hillerød, salgspris: 2.895.000 kr., 71m², vægtet kvadratmeterpris: 40.774 kr/m2, overtagelse: 1.3.2026
- EJERLEJLIGHED på Nordre Jernbanevej 3D, 1. sal th., Hillerød, salgspris: 2.750.000 kr., 76m², vægtet kvadratmeterpris: 36.184 kr/m2, overtagelse: 1.4.2026
- EJERLEJLIGHED på Bakkegade 5A, 1. sal th., Hillerød, salgspris: 2.595.000 kr., 58m², vægtet kvadratmeterpris: 44.741 kr/m2, overtagelse: 1.5.2026
- VILLA på Anemonevej 6, Tulstrup, salgspris: 3.400.000 kr., 126m², vægtet kvadratmeterpris: 24.285 kr/m2, overtagelse: 1.3.2026