Onsdag den 4. marts fra klokken 19.00 til 20.00 danner Kulturhussalen på Smørum Bibliotek rammen om dokumentarfilmen "Drømmere - en film om haitianske malere". Filmen, der sætter fokus på Haitis malerkunst, er instrueret af journalist, forfatter, tv- og filmmanden Jørgen Leth, der gik bort sidste år.
I dokumentarfilmen portrætterer Jørgen Leth Haitis naivistiske kunstscene. Filmen er bygget roligt op om samtaler med nogle af de mest kendte malere, der fortæller om deres baggrund, inspirationer og om det vigtigste, mystikken i deres fantasiverden. De kommer næsten alle fra fattige miljøer, men det binder dem ikke.
De er hverken socialrealister eller socialromantikere. De er drømmere, mystikere, fabulanter, historiefortællere, og deres visioner maler de med kraftige farver og stor optimisme. Filmen er optaget på fridage i arbejdet med andre film, Jørgen Leth har optaget på Haiti gennem årene, og optagelserne strækker sig derfor over en 20-årig periode.
Flere film om Haiti
Filmen vises i samarbejde med Ledøje-Smørum Kunstforening, og gratis billetter kan hentes på egedalbibliotekerne.dk.
Jørgen Leth havde i øvrigt et særligt og mangeårigt forhold til Haiti, hvilket resulterede i flere dokumentarfilm, der skildrede landets kultur, voodoo-religion, politiske uro og hverdagsliv. Den mest centrale er Haiti. "Uden titel" fra 1996, encinema vérité-skildring, mens "I Walk" fra 2019" dækkede hans personlige oplevelse af jordskælvet i 2010.