Mor så sin søn sidde i vindueskarmen - han var klar til at springe, for han ville ikke leve mere

Ordblindhed og et overfald på skolens område har givet Malte store udfordringer - han består formentlig ikke folkeskolen. 

Signe Ørnkildes søn Malte har haft sit at kæmpe med i skolen, og hun har derfor kæmpet i årevis for, at han skulle få hjælp.

Signe Ørnkildes søn Malte har haft sit at kæmpe med i skolen, og hun har derfor kæmpet i årevis for, at han skulle få hjælp.

Foto: Britt Nielsen

Signe Ørnkilde glemmer aldrig forårsdagen i 2020, hvor hun finder sin søn siddende i vindueskarmen på første sal. Han siger, at han vil springe. Han ønsker ikke længere at leve. Hun når at forhindre tragedien, men forældrene er i chok. For hvad får deres ni‑årige dreng til at ville forlade livet, før det knap nok er begyndt? Det er en historie om en mors kamp for sin søn i folkeskolen i Fredrikssund Kommune.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...