Foredrag om mediernes vej fra print til digital

Journalist Charlotte Koefoed fortæller ved Biblioteksklubbens forårsmøde om hvordan mediebilledet har ændret sig over tiden fra, det trykte til det digitale medie.

Journalist Charlotte Koefoed fortæller ved Biblioteksklubbens forårsmøde om hvordan mediebilledet har ændret sig over tiden fra, det trykte til det digitale medie.

Foto: Privatfoto

Mandag den 2. marts inviterer Kalundborg Biblioteker til Biblioteksklubbens forårsmøde på Musikskolen i Kalundborg.

Til dette møde har Biblioteksklubben inviteret journalist Charlotte Koefoed til at fortælle om medieverdenens udvikling.

Charlotte Koefoed har arbejdet lokalt i mediebranchen i mere end 20 år ved Ugebladet Vestsjælland, Kalundborg Nyt og Nordvestnyt Kalundborg. I november 2025 er hun tiltrådt som journalist på TV Kalundborg. Hun vil blandt andet fortælle om, hvordan mediebilledet har ændret sig over tid – fra de trykte til de digitale medier.

Inden foredraget vil der blive serveret et let måltid for deltagerne, og aftenen sluttes af med kaffe, kage og nyt fra Biblioteksklubben.

- Til klubaftenerne inviterer vi dig med helt ind i maskinrummet for dit bibliotek. Som klubmedlem kan du komme med idéer og input til kommende arrangementer. Samtidig får du mulighed for at få et unikt indblik i, hvad der sker bag facaden, når vi deler nyt fra biblioteket og fortæller, hvad vi arbejder med, hvad der rører sig, og hvad der er på vej, fortæller afdelingsleder ved Kalundborg Biblioteker Stine Veisegaard.

Man kan læse mere om arrangementet, bestille billetter og melde sig ind i Biblioteksklubben via Kalundborg Bibliotekers hjemmeside. Der er tilmeldingsfrist den 23. februar.

Arrangementet er åbent for alle

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...