Fra digte til romaner: Deniz Kiy fortæller om sit forfatterskab

Deniz Kiy deltager i samtale på Farum Bibliotek

Deniz Kiy deltager i samtale på Farum Bibliotek

Foto: Sara Galbiati.

Immigrantmuseet og Farum Bibliotek inviterer til forfatteraften tirsdag 17. februar, hvor læsere kan møde Deniz Kiy, nomineret til DR’s Romanpris 2026 for debutromanen 'Blokkene'.

Deniz Kiy er født i Randers og vokset op i Odense med forældre, der emigrerede fra Tyrkiet. Han er uddannet fra forfatterskolen i 2019 og debuterede med digtsamlingen 'Blå øje' med undertitlen 'Türkü' i 2021.

Romanen 'Blokkene' foregår i et boligblokområde uden navn et sted i Danmark. Den følger syv beboere i blokkene, som både er et hjem og en kampplads. Beboerne er hver især udsat for prøvelser i livet, både indenfor familien, men også af et system, som truer med at rive deres hjem ned.

Til arrangementet er Deniz Kiy i samtale med Fadime Turan, videnskabelig assistent på Immigrantmuseet. Arrangementet finder sted tirsdag 17. februar klokken 19.00 på Læsesalen på Farum Bibliotek. Køb billetter på furbib.dk. 

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...