Hver dag i opstarten skal bruges optimalt for 2. divisionsklubben FC Roskilde, hvis klare mål er at rykke op til 1. division til sommer. Især fordi klubben lige for tiden står uden fast cheftræner, efter Kristoffer Johannsens afgang forrige uge.
Derfor vakte det bestemt ikke glæde, da lørdagens planlagte træningskamp mod B.93 blev aflyst af Østerbro-holdet.
- Vi er ærgerlige over situationen, fordi vi med kort varsel står uden modstander på et vigtigt tidspunkt i vores pre-season. Jeg synes det er dårlig stil - og det sker desværre oftere og oftere, at klubber pludselig får bedre tilbud fra højere rangerede hold, og så aflyser man bare sine aftaler. Kedelig udvikling - men vi må arbejde på at få planlagt en ny træningskamp mod en anden modstander i løbet af opstarten, lød det fra FC Roskildes sportschef Anders Theil i den forbindelse.
Læs også
- 'All in' med Roskilde: - Trængte til et spark i røven
- Sparekniven er ikke lagt i skuffen – tvunget til at blive hjemme
- FC Roskilde har arbejdsro - assistent har planen klar
Men i nødens stund er det godt at have venner, og det har FC Roskilde i Danmarksserieklubben Ringsted IF, der har meldt sig under fanerne til at spille kampen i stedet. Ringsted trænes af den tidligere FC Roskilde-spiller, Ronnie Bendtsen.
- Det har vi selvfølgelig takket ja til, og derfor spiller vi alligevel vinterens anden træningskamp i morgen, skriver FC Roskilde på sine Facebookside.
Kampen spilles lørdag klokken 12 i Svogerslev.