25-års jubilar: - Hvis man ikke havde tænkt ud af boksen, måtte jeg være stoppet

Pakkerileder Karina Olsen har 25-års jubilæum hos Frode Laursen i Jyderup.

Pakkerileder Karina Olsen har 25-års jubilæum hos Frode Laursen i Jyderup.

Foto: PR-foto

Karina Olsen blev for 25 år siden ansat i pakkeriet ved Frode Laursens logistikcenter på Industriparken i Jyderup, som dengang var virksomhedens første på Sjælland. De første år var præget af travlhed og udvikling, hvor nye kunder løbende kom til, og lageret blev udvidet. Det oplyser Frode Laursen i en pressemeddelelse.

- Efter seks år i pakkeriet fik jeg desværre psoriasisgigt, som ikke harmonerede med arbejdet. Vi prøvede at finde en løsning, men det var ikke muligt, og smerterne tog til. I 2009 var jeg faktisk klar til at kaste håndklædet i ringen og finde et andet job. Det fik jeg heldigvis ikke lov til, fortæller Karina Olsen.

I stedet blev Karina Olsen tilbudt rollen som pakkerileder, som tog højde for hendes situation. En løsning, hun i dag ser tilbage på med stor taknemmelighed, både menneskeligt og fagligt.

- Hvis man ikke havde tænkt ud af boksen, måtte jeg jo være stoppet i Frode, og det havde jeg været ked af. Samtidig var det et stort skulderklap og meget lærerigt. Især fordi Frode Laursen også har været igennem en fantastisk udvikling, både i forhold til vokseværket og digitaliseringen. Det har været sjovt at være en del af, siger Karina Olsen i pressemeddelelsen.

Kollegerne som drivkraft

Når man taler med Karina Olsen om de 25 år, er der ingen tvivl om, hvad der har været hendes største drivkraft gennem årene.

- Det er ubetinget mine kolleger. De er fantastiske, og jeg er meget taknemmelig for dem. Vi har et godt sammenhold: Vi hjælper på tværs, er åbne over for hinanden og behandler hinanden ordentligt. Alt det og meget mere er med til at gøre Frode Laursen til at være dét, vi er: Et godt sted at være, afslutter hun.

Privat bor Karina Olsen sammen med sin mand, som hun har kendt i 35 år, og parrets labrador. Fritiden bruges på at besøge de tre voksne børn og på gode oplevelser med musik, comedy og teater.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...