Hanne Fabricius holder foredrag på Kalundborg Bibliotek 14. januar 2026 kl. 18.30. Hun bygger foredraget på bogen Globale kvindefortællinger i Danmark og giver ordet til 21 kvinder med rødder i dele af verden. Nogle er nytilkomne, andre er efterkommere af tidligere generationers indvandrere. Kvinderne lever deres liv i Danmark og navigerer mellem flere kulturer.
Hun skildrer, hvordan det er at være kvinde med en anden etnisk baggrund i Danmark 2024–2025. Kvinderne fortæller om identitet, tilhørsforhold og mødet med det danske samfund. På tværs af forskelle står én ting klart: De føler sig som en vigtig del af Danmark, de bidrager aktivt, og de føler sig hjemme.
Hanne Fabricius er arkæolog, fortæller og forfatter og nævnes som en af eksperterne i DR-programmet Historiequizzen. Hun har udgivet flere historiske bøger for både børn og voksne. I foredraget lader hun 21 kvinders stemmer stå i centrum.
Arrangementet indgår i Biblioteksklubbens caféaftener. Biblioteket byder på kaffe, te og lidt sødt undervejs. Man køber billetter via bibliotekets hjemmeside eller ved personlig henvendelse til biblioteket. Alle kan deltage. Medlemmer af Biblioteksklubben får rabat.