Efter 10 år: Loppe-eventyr flytter fra midtbyen på søndag

Det er næsten præcis et årti siden, at loppemarkedskæden Kirppu for første gang slog dørene op i Ringsted. Nu, ti år senere, rykker genbrugsgiganten ud i Ringsted Retail Park. Og interessen? Den er overvældende.

Kirppu har vundet fodfæste i Danmark - også i Ringsted.

Kirppu har vundet fodfæste i Danmark - også i Ringsted.

Foto: Nikolaj Kennov Rasmussen

Når snoren klippes på søndag den 14. december klokken 10.00 på Klosterkrogen 3, bliver det ikke til synet af tomme hylder. Tværtimod. Hver eneste af de over 360 stande i den nye butik er revet væk. Det vidner om, at genbrugsfeberen i Ringsted på ingen måde er aftaget – den har blot fundet et nyt hjem.

Flytningen markerer et strategisk skifte fra Stakladen i centrum af Ringsted til de moderne og lettilgængelige rammer i Retail Parken. For butikschef Frej Christoffersen, der ganske vist er ny i chefstolen i Ringsted, men har fire års erfaring i Kirppu-familien, er det en drømmestart.

- Det er helt særligt at kunne åbne med en fyldt butik. Det giver os en fantastisk start og viser, hvor stærkt Ringsted bakker op om genbrug. De nye rammer gør det muligt at skabe en endnu bedre oplevelse for både standlejere og kunder, og jeg kan allerede mærke energien, selvom dørene slet ikke er slået op endnu.

Mere end bare handel

Kirppu i Ringsted åbnede som kædens blot anden butik i Danmark, og for mange ringstedere har genbrugskonceptet gennem det sidste årti udviklet sig til mere end blot et sted, hvor brugte sager skifter ejermand. Det er blevet et socialt anker. I Stakladen opstod der venskaber over byttehandlende og kaffen, og den ånd skal med videre til Klosterkrogen.

Frej Christoffersen lægger ikke skjul på sin stolthed over at skulle føre arven videre i de nye omgivelser.

- Jeg er pavestolt over at få lov til at fejre Kirppu Ringsteds jubilæum og nye start sammen med kunder, standlejere og mit seje team. Selvom det er ganske kort tid siden, at jeg tiltrådte som butikschef her, føles det allerede som hjem. Vi har kunder og standlejere, der har været med næsten fra starten. De har gjort butikken til et socialt samlingspunkt, hvor folk hilser på hinanden og udveksler tips.

Loppen Louie har lovet at komme til åbningen i Ringsted.
Loppen Louie har lovet at komme til åbningen i Ringsted. Foto: Kirppu

Tættere på hverdagen

Placeringen i Retail Parken er ikke tilfældig. Det handler om at gøre det cirkulære valg lige så let som at handle dagligvarer. Ifølge Pernille Seidenfaden, COO i Kirppu, er ambitionen at fange både de lokale og de mange, der suser forbi Ringsted.

- Med placeringen i Ringsted Retail Park kommer Kirppu endnu tættere på danskernes hverdag. Vi møder både de lokale borgere, der i forvejen lægger vejen forbi til deres daglige indkøb, og de mange danskere, der passerer Ringsted som turister eller via motorvejen.

På åbningsdagen søndag bliver flytningen fejret med manér. Der loves feststemning, børneaktiviteter med maskotten Louie og naturligvis en butik, der er proppet til bristepunktet med alt fra retro-legetøj til designermøbler.

Butiksåbningen på søndag

  • Hvor: Kirppu, Klosterkrogen 3, 4100 Ringsted (Ringsted Retail Park).
  • Hvornår: Søndag d. 14. december kl. 10.00-17.00.
  • Hvad sker der: Åbning af ny butik med 360 fyldte stande, konkurrencer, hoppeborg og besøg af maskotten Louie.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...