Brugs lukket på grund af mistanke om skadedyr

SuperBrugsen i Asnæs er lukket på ubestemt tid. 

SuperBrugsen i Asnæs er lukket på grund af mistanke om skadedyr.

SuperBrugsen i Asnæs er lukket på grund af mistanke om skadedyr.

Foto: Pipaluk Balslev

Kunderne må tirsdag går forgæves til SuperBrugsen i Asnæs. Brugsen har lukket på grund af mistanke om skadedyr. 

Ifølge direktør i SuperBrugsen i Asnæs, Brian Johansen følger man de procedurer, der er krævet, når der opstår mistanke om skadedyr.

- Vi gør, hvad vi skal for at sikre vores kunder og os selv. Og så kører der en procedure, hvor vi kontakter alle de rette myndigheder, derfor har butikken lukket, siger han. 

Uklart hvilke skadedyr

Brian Johansen kan ikke sige noget om, hvornår supermarkedet, som ligger i Asnæs Centret, åbner igen.

- Butikken åbner ikke før vi er sikker på at den mistanke er ubegrundet. Hvis vi er heldige og kan dokumentere, at vores mistanke er ubegrundet, så åbner vi i morgen tidlig (onsdag, red.) klokken syv, siger direktøren.

Hvilke skadedyr, der konkret er tale om, og hvordan mistanken er opstået kan Brian Johansen ikke udtale sig om. Og trods den alvorlige situation har direktøren overskud til lidt humor.

- Jeg aner ikke, om det er elefanter eller hvad det er. Vi har bare mistanke om skadedyr, slår han fast.

Læs også

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...