Julemarked vender tilbage til Domus Felix

Også i år bliver der mulighed for at gå på opdagelse blandt mere end 20 juleboder.

Også i år bliver der mulighed for at gå på opdagelse blandt mere end 20 juleboder.

Foto: Presse

Lørdag 29. november kan borgere i Lejre og omegn kigge forbi Domus Felix på Bygaden 20, når det traditionsrige julemarked åbner dørene. 

Også i år bliver der mulighed for at gå på opdagelse blandt mere end 20 juleboder, med både nye deltagere og gengangere, somtilbyder et udvalg af varer, som retter sig mod forskellige smagsretninger og interesser. 

Programmet byder blandt andet på juletræstænding, som Lions i Lejre står for. Juletræet bliver tændt klokken 13.00, og børnene kan se frem til et besøg af julemanden, der deler slikposer ud.

I den tilhørende JuleCafé kan besøgende tage en pause og vælge mellem forskellige varme drikke og julelækkerier.

Gæster kan frit bevæge sig mellem de mange stande fra klokken 10.00 til 16.00, og der er gratis adgang for alle.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...