Julen er for mange en glædens tid fyldt med gaver, god mad og hyggelige traditioner. For familier, der i forvejen har svært ved at dække de daglige udgifter, kan december dog blive en måned præget af bekymring og afsavn. Den ekstra økonomiske belastning betyder, at højtiden i nogle hjem kan være svær at komme igennem – men det er der nu en løsning på:
- Ringsted Sogn uddeler økonomisk julehjælp til omkring 50 familier i sognet.
- Diakoniudvalget modtager ansøgninger fra økonomisk sårbare familier og enlige.
- Formand Otto Lundgaard udtrykker taknemmelighed for at kunne hjælpe med gavekort til juleindkøb.
- Lions Club Ringsted, Ringsted Sct. Bendts Rotary Klub og Brugsen i Høm støtter med donationer og gavekort.
- Otto Lundgaard opfordrer til fortsat støtte via MobilePay, da hver krone tæller.
Diakoniudvalgets årlige uddeling af julehjælp, der er et af udvalgets helt centrale indsatser hver december måned.
Hvert år modtages ansøgninger fra familier og enlige, der står i en økonomisk sårbar situation – særligt når julen nærmer sig, lyder det fra diakoniudvalgets formand, sognepræst Otto Lundgaard.
- Vi er taknemmelige for at kunne række familierne en hjælpende hånd i form af gavekort til juleindkøb. Det betyder meget, at vi kan være med til at gøre julemåneden lidt lettere for omkring et halvt hundrede familier i Ringsted Sogn, siger Otto Lundgaard om gavekortene, der uddeles i uge 50.
Læs også
- 146 familier får julehjælp
- Mange ansøgere til julehjælp
- Rekordmange ansøgninger om julehjælp får konsekvenser
- Så mange børnefamilier har søgt julehjælp
En stor tak
Samtidig retter han en stor tak til de lokale samarbejdspartnere – Lions Club Ringsted og Ringsted Sct. Bendts Rotary Klub, som begge har ydet betragtelige donationer til sognets menighedspleje til brug for uddeling af årets julehjælp, samt Brugsen i Høm, som igen i år står for at lave gavekort til julehandelen og donere gaveposer til modtagerne af julehjælpen.

- Vi sætter dybt pris på den støtte, vi modtager. Donationerne er helt afgørende for, at vi kan gennemføre julehjælpen hvert år, siger Otto Lundgaard.
Der lyder også en tak til alle, der løbende støtter menighedsplejen ved gudstjenester og arrangementer.
- Det er altid muligt at bidrage via MobilePay 755 814 – og hver en krone tæller, understreger Otto Lundgaard.
nkr