Alle børnehaver i Kalundborg Kommune får nu lettere adgang til leg og bevægelse i hverdagen. Den almennyttige forening Action Kids har nemlig for nylig overrakt 37 såkaldte Action-kasser.
Det oplyser foreningen i en udsendt pressemeddelelse.
Kasserne giver pædagoger mulighed for at tage børnene med på fantasifulde bevægelsesrejser til blandt andet bondegård, zoo og rummet. Konceptet, som er udviklet i samarbejde med fysio- og ergoterapeuter, skal motivere børn til mere bevægelse gennem leg og historiefortælling – også dem, der normalt ikke deltager i sportsaktiviteter.

Afdelingsleder for dagtilbud i Kalundborg Kommune, Tina Langholz, tog imod materialet ved overrækkelsen den 11. november
- Det er et rigtig spændende materiale, og det ser gennemarbejdet ud. Jeg håber, at medarbejderne og børnene får rigtig meget glæde af det i hverdagen, sagde hun.
Action Kids’ projektleder Thomas Fedder forklarer, at aktiviteterne er bygget op som fortællinger, hvor børnene løser kropslige opgaver undervejs, så de næsten glemmer, at de dyrker motion.
Action-kasserne er finansieret af Bent O. Jørgensens Fond, der støtter lokale velgørende og kulturelle formål.