Pendlere på vej hjem mod Viby, Borup og Ringsted fik sig en noget anderledes hjemtur efter endt arbejdsdag, da der udbrød slagsmål i toget, som endte med at holde stille i 15 minutter med lukkede døre, indtil politiet og ambulancefolk kom frem.
Overfaldet skete omkring klokken 16.30, hvor lokoføreren slog alarm. Det gjorde vedkommende, fordi der var udbrudt slagsmål i en af passagervognene mellem Roskilde og Viby.
Sjællandske Nyheder har været i kontakt med en passager i toget, som kan berette, at toget på Viby Station holdt stille i cirka 15 minutter med lukkede døre og ingen information til passagererne. De 15 minutter var, hvad det tog for politi og ambulancefolk at nå frem til stationen.
Her kunne politiet konstatere, at en 32-årige mand fra det, politiet betegner som "lokalområdet", havde fået et ordentlig lag tæsk. De to, der havde uddelt tæskene, var to 19-årige mænd fra Næstved og Haslev.
Den 32-årige mand havde ifølge vidner været stærkt beruset og havde generet flere passagerer i toget. De to mænd på 19 år havde ifølge forklaringer derfor taget fat i ham, hvilket endte med, at den 32-årige blev udsat for et voldsomt overfald, hvor han blev tildelt flere slag i ansigtet og spark på kroppen.
Politiet anholdt og sigtede de to 19-årige mænd efter straffelovens paragraf 245 om grov vold, og de vil blive fremstillet i grundlovsforhør i løbet af fredag.
I paragraf 245 står der: "Den, der udøver et legemsangreb af særligt rå, brutal eller farlig karakter eller gør sig skyldig i mishandling, straffes med fængsel indtil 6 år. Har et sådant legemsangreb haft betydelig skade på legeme eller helbred til følge, skal dette betragtes som en særligt skærpende omstændighed."