Ikonisk travbane truet af lukning - men ejer nægter at give op

Der har været væddeløb på Charlottenlund Travebane siden 1891.

Der har været væddeløb på Charlottenlund Travebane siden 1891.

Foto: Burt Seeger

Der har været kørt væddeløb på Charlottenlund Travbane siden 1891.

Det er dog slut i løbet af 2027, hvis Dansk Hestevæddeløb og Svensk Travsport får deres vilje, det skriver Ekstrabladet

De to organisationer har i denne uge fremlagt en ny fælles vision, der indebærer, at Charlottenlund Travbane skal lukke.

I stedet skal Jägersro Travbane i Malmø danne omdrejningspunktet for det fælles projekt, der har fået navnet ”Vision Øresund”

En del af visionen er også, at der ikke må være væddeløbsbaner på Sjælland, hvor der køres om præmiepenge. Man vil i stedet lave et moderne træningsanlæg på Sjælland.

Et uhørt angreb på dansk travsport

Det Danske Travselskab (DTS), der ejer Charlottenlund Travbane, oplyser på deres hjemmeside, at de for få døgn siden modtog beskeden om, at Dansk Hestevæddeløb er tæt på at indgå en aftale med den svenske spiloperatør ATG og Svensk Travsport.

Aftalen har ifølge DTS været under forhandling i månedsvis – uden at ejerne af Lunden, er blevet involveret.

Meldingen kom dagen før en ekstraordinær generalforsamling i DTS, hvor medlemmerne skulle drøfte en plan for økonomisk fremgang og fremtidssikring af Lunden.

Formanden for DTS, Peter Andersen, udtrykker dyb bekymring:

– At arbejde for afvikling af landets hovedstadsbane med mere end 130 års historie er et alvorligt fejlskøn. Det er dybt bekymrende, at man forsøger at ramme netop den bane, som har det største udviklingspotentiale i Danmark. Det er et uhørt angreb på dansk travsports autonomi. Dette handler ikke kun om Lunden, men om hvorvidt dansk travsport fortsat skal være dansk, skriver DTS og Peter Andersen på hjemmesiden. 

Lunden skal bestå

DTS slår fast, at man er åben for dialog, men ikke vil acceptere, at dansk travsport skal styres af udenlandske interesser.

– Stiller svenskerne det som betingelse for at lave en ny aftale med DHV, er vi klar til at stå på egne ben. Lunden skal bestå – som en aktiv drivkraft i udviklingen af dansk travsport, fastslår formanden.

Hvis Dansk Hestevæddeløb og Svensk Travsport får deres vilje, og planerne bliver til virkelighed, vil store løbsdage som Derbyet og Copenhagen Cup fremover blive rykket til Sydsverige.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...