Kun en uge før valgdagen må Konservative og borgmester Morten Slotved vinke farvel til deres yngste kandidat, 19-årige Frida Søgård, der trækker sig.
Forklaringen er, at Frida Søgård har fået lejlighed i Charlottenlund og derfor fraflytter Hørsholm Kommune pr 1. december. Dermed Det Konservative Folkeparti reelt reduceret til 14 kandidater.
- Jeg er selvfølgelig glad på Fridas vegne – og ønsker hende al held og lykke, udtaler borgmester Morten Slotved i en pressemeddelelse.
- Prøv vores kandidattest, der er skræddersyet dit lokalområde på sn.dk/kv25. Her finder du også politiske analyser, valgdebat og de vigtigste valgtemaer fra dit område. Vi skriver om det, der er helt tæt på dig.
Kan stadig stemme på Frida
Fristen for at ændre på opstillingslisten er for længst passeret, og derfor vil man stadig kunne finde Frida Søgård på stemmesedlerne på tirsdag den 18. november.
Hun står opstillet som nummer ni ud af 15 kandidater på Konservative liste i Hørsholm.
Er der borgere, der allerede har brevstemt på Frida Søgaard, så går stemmen til partiet. Det samme gælder, hvis nogen skulle sætte kryds ved hende på valgdagen.
Ligesom med Venstres Jacob Schulze, der for halvanden måned siden meddelte, at han flyttede fra Hørsholm, vil den unge K-kandidat heller ikke kunne indtræde i Hørsholm Kommunalbestyrelse, hvis hun skulle blive valgt. Det kræver nemlig, at man har bopæl i opstillingskommunen.
Trods frafaldet glæder Morten Slotved sig fortsat over at stå i spidsen for et stærkt kandidathold.
- Jeg og vi vil gøre alt for, at vi også de kommende fire år får lov til at passe rigtig godt på Hørsholm, siger han.
Nu resterer der 80 valgbare kandidater i Hørsholm om de 19 pladser i kommunalbestyrelsen.