Bombeeksperter tilkaldt til genbrugsplads - det var både eksplosivt og giftigt

Genbrugspladsen i Roskilde blev fredag eftermiddag lukket, da der var indleveret et eksplosivt stof. Billedet her er fra indlevering af farligt affald på genbrugspladsen i Jyllinge.

Genbrugspladsen i Roskilde blev fredag eftermiddag lukket, da der var indleveret et eksplosivt stof. Billedet her er fra indlevering af farligt affald på genbrugspladsen i Jyllinge.

Foto: Lars Kimer

Genbrugspladsen blev spærret af og Forsvaret eksplosiveksperter rykkede ind, da personalet på genbrugspladsen på Vestre Hedevej i Roskilde spottede nogle flasker, de slet ikke havde lyst til at pille ved.

I flaskerne var der trinitrophenol, som også går under navnet pikrinsyre. Den form for krystaliseret stof er både sprængfarligt og giftigt, og derfor blev der ringet 112, da medarbejder så hvad det var de stod med.

Bombeeksperterne håndterede det eksplosive stof, som blev taget med til destruktioner.

Episoden udspillede sig ved 14-tiden fredag eftermiddag.

Pikrinsyre har først og fremmest været brugt som sprængstof, men stoffet har også været anvendt til farvning af bakterier for identifikation og som desinfektionsmiddel.

Stoffet er i familie med TNT og opbevares normalt under vand.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...