Kassen er tom - nu skal fusion sikre brugsens overlevelse

Borre Brugsforening ønsker at fusionere med Lendemark Brugsforening.

Brugsen i Borre har længe været udfordret på økonomien. Nu rækker brugsforeningen ud til en anden brugsforening i håbet om en redning.

Brugsen i Borre har længe været udfordret på økonomien. Nu rækker brugsforeningen ud til en anden brugsforening i håbet om en redning.

Foto: Thomas Olsen

Bestyrelserne i Borre Brugsforening og Lendemark Brugsforening har lavet en aftale om at fusionere. 

Den Korte Version
  • Borre Brugsforening står over for lukning og søger fusion med Lendemark Brugsforening for at sikre overlevelse.
  • Formand Karsten Andersen understreger, at kassen er tom, og fusionen er nødvendig for at bevare dagligvarebutikken i Borre.
  • Lendemark Brugsforening ser potentiale i fusionen og vil anvende en bæredygtig driftsmodel som i Brugsen Fanefjord.
  • Fusionen kræver godkendelse fra Borre Brugsforenings medlemmer ved generalforsamlingen i marts 2026.
  • Personalet i Borre vil blive en del af den nye fusion, og der er stor taknemmelighed over deres indsats.
Dette resumé er genereret af kunstig intelligens og kvalitetssikret af journalister.

- Vi har i bestyrelsen kunnet konstatere, at det år for år er blevet vanskeligere at drive en selvstændig brugsforening med den omsætning som vi har. Og nu er kassen tom, lyder det fra formanden i Borre Brugsforening, Karsten Andersen.

Men et Østmøn uden en dagligvarebutik med kiosk, apoteksudsalg og pakkeudlevering er en svær bolle at sluge. Det har derfor været bestyrelsens altovervejende prioritering at sikre at dagligvareforretningen i Borre overlever.

Bestyrelsen har derfor arbejdet målrettet på at finde en samarbejdspartner, som vil kunne tilføre kapital og drive brugsen videre, så den også er der om mange år. 

Karsten Andersen, formand for Borre Brugsforening, ser frem til generalforsamlingen til marts.
Karsten Andersen, formand for Borre Brugsforening, ser frem til generalforsamlingen til marts. Foto: Pressefoto

- Vi har derfor søgt fusion med , da de allerede en gang har vist, at de kan drive en brugs fremad mod fine overskud (Brugsen Fanefjord, red.), siger Karsten Andersen, der selvsagt også er glad for, nu at Lendemark Brugsforening har sendt et positivt svar retur på fusionsønsket.

Ser muligheder

I Lendemark Brugsforening har man nøje vurderet henvendelsen fra Borre.

- Hvis vi skal gå ind i en fusion, så skal vi sikre, at der er en brugs i Borre i mange år fremover. Vi mener, det er afgørende vigtigt for Østmøn, at Brugsen fortsat er i Borre, udtaler foreningens formand Brit Skovgaard. 

Efter at have regnet på butikkens økonomiske muligheder er Lendemark Brugsforening kommet til den konklusion, at man gerne overtager Brugsen i Borre.

- Vi kan drive Brugsen i Borre med en bæredygtig drift, efter samme driftsmodel som Brugsen i Fanefjord, siger Brit Skovgaard

Medlemmerne bestemmer

Før en fusion kan gennemføres, skal årsregnskabet for regnskabsåret 2025 opgøres. Desuden skal medlemmerne i Borre Brugsforening sige ja til det på generalforsamlingen marts 2026.

Karsten Andersen frygter dog ikke medlemmernes stemmer:

- Vi ser frem til generalforsamlingen, siger han og retter i samme ombæring en kæmpe tak til personalet og til uddeler Niels Olsen for "hans exceptionelle arbejde gennem mange år". 

Personalet indgår i den nye fusion.

Læs også

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...