Slog rekord - så meget samlede Slagelse ind til Knæk Cancer

Helle S. Madsen fra Business Slagelse, Thue Nielsen fra Vilcon Hotel- og Konferencegaard og Thomas Eilersen fra Business Slagelse deltog til Knæk Cancer-showet lørdag.

Helle S. Madsen fra Business Slagelse, Thue Nielsen fra Vilcon Hotel- og Konferencegaard og Thomas Eilersen fra Business Slagelse deltog til Knæk Cancer-showet lørdag.

Foto: Privat

Et stort Knæk Cancer løb med 1026 deltagere, velgørenhedsmiddag og auktion med 161 deltagere samt salg af net med Slagelse Knæk Cancer logo i butikkerne i Slagelse banede i weekenden vejen for, at Slagelse-aktører kunne donere et imponerende beløb til Knæk Cancer. 

Bag den lokale indsamling står blandt andre Sørby-Gruppen, Vilcon Hotel og Konferencegaard samt Business Slagelse. 

Mens det sidste år lykkedes at samle 600.000 kroner ind, lykkedes det i år at komme over en million kroner, hvilket også var målet. 

- Det er vi superstolte over og vi er i fuld gang med at takke vore samarbejdspartnere, leverandører for at støtte op om det gode formål, siger Helle S. Madsen, der er eventkoordinator hos Business Slagelse. 

Hun tilføjer, at flere af deres samarbejdspartnere har været aktive de forgangne uger, således at lykkedes at indsamle 1.008.294 kroner. 

- Repræsentanter for arbejdsgruppen var i lørdags til det store Knæk Cancer show og oplevede live, hvordan pengene kan gøre en forskel med penge til forskning m.m., siger Helle S. Madsen. 

I alt blev der indsamlet mere end 137 millioner kroner under årets Knæk Cancer.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...