Han er med egne ord født optimist, og derfor er 1. viceborgmester Christian de Jonquières fra lokallisten Fredensborg SocialKonservative heller ikke bekymret over den spritnye meningsmåling, der ellers sender ham og kollegaen Ulla Hardy-Hansen ud af byrådet.
- Prøv vores kandidattest, der er skræddersyet dit lokalområde på sn.dk/kv25. Her finder du også politiske analyser, valgdebat og de vigtigste valgtemaer fra dit område. Vi skriver om det, der er helt tæt på dig.
FSK står blot til sammenlagt at få 0,1 procent af stemmerne sammen med Kristendemokraterne. Og det vil i sagens natur langt fra være nok til fortsat repræsentation i byrådet for byrådets to ældste medlemmer.
Det lægger Christian de Jonquières dog ikke så meget i. For den måling kommer slet ikke til at blive en realitet, mener han.
- Jeg har ikke noget imod at kommentere meningsmålinger, men jeg er aldrig gået op i dem. Men her tror jeg, at der er megen usikkerhed, så det tror jeg ikke på, lyder det fra spidskandidaten.
Læs også
- Socialdemokrater: - Kokkedal Skole er byens hjerte – og det skal den blive ved med at være
- Her ligger politiet på lur i denne uge
- Mand idømt 12 års fængsel for drabsforsøg
- Kulturpenge går til skilte og vejlukning
Meningsmålingen er da ganske rigtigt også behæftet med en stor statistisk usikkerhed, idet 51 procent af de over 1100 adspurgte i Fredensborg Kommune endnu ikke ved, hvor de vil sætte deres kryds.
Jeg er født optimist, og med den indsats vi har ydet i både byrådet og valgkampen, er jeg sikker på, at det vil gå væsentligt bedre.
Christian de Jonquières (FSK), byrådsmedlem og kandidat KV25
- Jeg tror ikke, at det med 0,1 procent samlet holder. Jeg er overbevist om, at det er forkert. Jeg synes, at vi har været relativt synlige som 1. viceborgmester og kulturudvalgsformand, og jeg er overbevist, om at det er forkert, når valgdagen kommer, siger Christian de Jonquières og fortsætter:
- Jeg er født optimist, og med den indsats vi har ydet i både byrådet og valgkampen, er jeg sikker på, at det vil gå væsentligt bedre. Det vil jeg måske ikke æde min gamle hat på, men det er tæt på. Jeg mærker også, at der er borgere, der siger, "at det er godt gået, at du og Ulla (Hardy-Hansen, red.) stiller op". Så jeg mærker god vind, og jeg er overbevist om, at vi får lavet et fornuftigt og godt valg, og at vi bliver repræsenteret i det nye byråd, lyder det selvsikkert fra Christian de Jonquières.
Om målingen
Målingen er foretaget fra den 4.9.2025 til den 13.10.2025. I Fredensborg Kommune har 1.107 respondenter svaret på målingen.
Undersøgelsen er lavet af Epinion for Constructive Institute. Respondenter er indhentet i samarbejde med Danmarks Statistik.
Det har været muligt at angive, at man vil stemme på et andet parti end de nævnte muligheder - for eksempel en lokalliste. De partier, der er opstillingsberettigede i Folketinget er nævnt eksplicit i undersøgelsen. Det er specifikke lokallister ikke.
Målingen kan bruges som indikator for forholdet mellem partierne på nuværende tidspunkt, men kan ikke bruges til at forudsige det præcise valgresultat. For eksempel viser målingen, at godt 50 procent af respondenterne stadig er uafklarede.