87-årig mand overfaldet og frarøvet sit ur - nu giver politiet oplysninger om de mistænkte røvere

Politiet søger vidner, der kan have set de to formodede røvere og deres bil omkring Mosede Fort torsdag midt på dagen.

Den 87-årige mand blev udsat for røveri på parkeringspladsen ved Mosede Fort.

Den 87-årige mand blev udsat for røveri på parkeringspladsen ved Mosede Fort.

Foto: Presse-fotos.dk

En 87-årig mand blev torsdag sidst på formiddagen udsat for røveri af to endnu ukendte gerningsmænd. Det skete i nærheden af parkeringspladsen ved Mosede Fort i Greve. Nu giver Midt- og Vestsjællands Politi detaljer om de mistænktes signalement og bilen, de kørte i.

Politiet fik anmeldelsen om røveriet mod den ældre mand torsdag klokken 11.50. Ifølge politiet var han på parkeringspladsen blevet antastet af to udenlandske mænd, der ville vide, hvad klokken var. 

Da den 87-årige gik fra stedet, fulgte de to efter ham ind mellem træerne og overfaldt ham og frarøvede ham hans ur.

Signalement

Herefter flygtede de to røvere fra stedet. Det skete i en bil, der havde enten bulgarske eller svenske nummerplader. Bilen var, ifølge politiet, formentligt en Opel Vectra. 

Trods det, politiet selv kalder "en større politimæssig indsats", lykkedes det ikke at finde bilen.

Midt- og Vestsjællands Politi har udsendt følgende signalement af de to røvere:

Den ene beskrives som 40-50 år, 168-172 centimeter høj, fedladen af bygning og brun i huden. Han var kronraget, talte engelsk og var iført trøje og cowboybukser med hængerøv.

Den anden beskrives som 30-40 år, almindelig af bygning, brun i huden og med kort, brunt hår.

Midt- og Vestsjællands Politi vil gerne høre fra alle, der har bemærket enten mændene eller bilen. Politiets telefonnummer er 1-1-4.

Læs også

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...