Privat aktør klar med gratis vaccination fire steder i området

I disse dage modtager alle borgere i Slagelse Kommune over 65 år samt særligt sårbare borgere en besked i e-Boks om, at de kan bestille vaccinationstid i forbindelse med efterårets program for gratis influenza- og covid-19-vaccinationer, der begyndte 1. oktober.

Igen i år er det Danske Lægers Vaccinations Service, der hjælper Region Sjælland med at rulle vaccinationsprogrammet ud.

16 lokationer i hele regionen

Derfor har borgerne mulighed for at booke tid enten på et af regionens vaccinationssteder eller på Danske Lægers Vaccinations Services lokationer, som der hen over perioden vil være 16 af i regionen.

I Slagelse Kommune tilbyder Danske Lægers Vaccinations Service vaccinationer på fire forskellige lokationer, hvor to af dem er pop-ups på Agersø og Omø.

Danske Lægers Vaccinations Service understreger, at man udelukkende bruger sundhedsfagligt personale til vaccinationerne.

Her kan du booke tid

Alle borgere over 65 år bliver tilbudt både influenza- og covid-19-vaccination. Desuden modtager borgere under 65 år med risiko for alvorlige forløb, hvis de bliver ramt af sygdommene, også en invitation.

Borgere skal booke tid og vælge vaccinationssted på vacciner.dk. Der kan ikke bookes hos Danske Lægers Vaccinations Service direkte. Vaccinationsperioden varer frem til midt i december.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...