Jubel efter endeligt farvel til feriepark

Hjelm Bugt: Smilet i stemmen var ikke til at tage fejl af, da Jesper Karup, formand for foreningen Hjelm Bugts Venner, onsdag skulle kommentere dagens store nyhed: At Vordingborg Kommune har besluttet sig for at stoppe alt arbejde med ferieparkprojektet ved Hjelm Bugt.

Meddelelsen kom i en pressemeddelelse fra kommunen onsdag eftermiddag og følger efter et møde, som kommunen fredag havde med Bolig- og Planstyrelsen. På mødet havde kommunen bedt om en klar udmelding om, hvorvidt styrelsen kunne se nogen situation, hvor ferieparken ville blive godkendt - et spørgsmål, som ifølge planchef Anja Valhøj fra Vordingborg Kommune blev besvaret med et utvetydigt nej.

- Der var ikke nogen tvivl: Der ville blive nedlagt veto mod ferieplanen, siger hun til Sjællandske.

Det til trods for, at der i den statsligt godkendte kommuneplan for området i årevis har været udlagt det pågældende område ved Lindevej til ferieformål, en kendsgerning som kommunen hele tiden har peget på som en mulighed for den omstridte feriepark.

Men også en kendsgerning, som Hjelm Bugts Venner hele tiden har betragtet som en fejl tilbage fra dengang, kommuneplanen blev vedtaget, og en fejl, som man ikke burde kunne bruge til at få projektet gennemført.

Det var en anskuelse, som foreningen altså onsdag endelig fik medvind til:

- Det er jeg selvfølgelig meget glad for. Det er jo det, vi har kæmpet for, siger formand Jesper Karup, og fortsætter:

- Jeg synes, det er rart at vide, at vi har en planlov, der fungerer, hvor man ikke bare kan lægge ferieparker på vores åbne kyststrækninger.

Meddelelsen fra kommunen vakte onsdag også stor jubel i Facebookgruppen Hjelm Bugts Venner, hvor lykønskningerne strømmede ind til foreningen. Jesper Karup selv havde dog allerede gået i flere dage og håbet på at få beskeden, da han i forvejen var bekendt med det møde, som Vordingborg Kommune holdt med Bolig- og Planstyrelsen:

- Jeg har holdt vejret og gået og været spændt på, hvad udfaldet af mødet ville blive, siger han.

Jesper Karup har tidligere givet udtryk for, at kommunen for længst burde have afkodet styrelsens holdning, da man også i tidligere kommunikationer har gjort klart, at ferieparken ville blive svær at gennemføre ved Hjelm Bugt.

Han er da også fortsat af den mening, at kommunens forvaltning ikke har gjort nok for at orientere politikerne om de hindringer, der lå i vejen for parken:

- Jeg synes måske nok, at plan- og teknikforvaltningen ikke har fået oplyst politikerne nok om, hvad man kan og må, siger han.

Omvendt fastholder borgmester Mikael Smed, at kommunen ikke har gjort andet end det, den er forpligtet til: At undersøge mulighederne til bunds, når en ansøgning om et projekt lander på skrivebordet.

- Man kan jo altid sige, “Hvad sagde jeg”, men vi har forholdt os til et udlæg i en kommuneplan, og det er ikke noget, hvor man kunne have sagt sig selv, at det ikke ville holde, siger borgmesteren.

Han kritiserer da også Bolig- og Planstyrelsen for, at man ikke tidligere i forløbet har været klar i spyttet i forhold til, om planen overhovedet kunne blive til noget.

- Du kan spørge, om vi tidligere burde have bedt om et klart svar, men det, der ligger i det, er, at det vi opfattede i de første udmeldinger, var, at der faktisk var en mulighed, siger Mikael Smed.

Pressemeddelelsen onsdag blev sendt ud, uden at Vordingborg Kommune på forhånd havde orienteret John Bengt Møller, manden bag ferieparkprojektet, eller for den sags skyld hans rådgivere i projektet. Det er ikke lykkedes Sjællandske at få en kommentar fra den kontroversielle investor, og det vides derfor ikke, hvordan han stiller sig til aflysningen af projektet, som han efter eget udsagn allerede har brugt adskillige millioner kroner på.

Mikael Smed lægger imidlertid ikke skjul på, at risikoen for et sagsanlæg mod kommunen allerede har været oppe at vende i kommunens administration:

- Selvfølgelig får man tanken, om man kan blive holdt erstatningsansvarlig for det. Den har vi haft oppe at vende, men det vi har gjort, er det, vi skulle - at undersøge mulighederne. Og det er en statslig myndighed, der har nedlagt veto, og så er det jo ude af vores hænder, siger borgmesteren.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...