Med midlerne fra ATTA Fonden har efterskolen blandt andet investeret i ATV’er, diverse udstyr og lastbilsimulatorer. Redskaber, der skaber rammerne for et nyt fag med fokus på transport og logistik, og som efterskolen ellers ikke ville have økonomi til. Det fortæller viceforstander Thomas Vinther.
− Alle vores eleverne kæmper med ordblindhed, og de har ofte oplevet nederlag i skolesystemet. De lærer bedst gennem praktiske og erfaringsbaserede aktiviteter, og det her nye fag passer perfekt til deres behov. Derfor er vi meget glade for at tilbyde det. Det er en konkret investering i elevernes fremtid, siger altså viceforstander Thomas Vinther.
Bag ATTA Fonden står Thorkil Stæhr Andersen og Annie Stæhr Thomsen, der er gift og sammen med deres døtre driver forskellige virksomheder inden for transport og logistik.
− Vi har igennem mere end 35 år drevet virksomheder inden transport og logistik, og i forbindelse med et generationsskifte oprettede vi ATTA Fonden, der er medejer af TA Logistics A/S og ejer af blandt andet Frode Laursen A/S, Skanol A/S og Kaj Madsen A/S. Det er vores opfattelse, at der lige i transportbranchen er gode muligheder for en god karriere, selvom man er ordblind, fortæller ægteparret, mens Thorkil Andersen fortsætter:
− Jeg er selv overblind, og Annie har som tidligere gymnasielærer mødt mange børn, der kæmper med ordblindhed. Derfor ved vi, hvor meget det kan spænde ben, og hvor ondt det kan gøre. Men vi ved også, hvor langt kan komme, hvis man får den rette støtte og de rigtige værktøjer. Derfor ønsker vi at støtte andre i at finde deres plads i livet og skabe håb om en god tilværelse, forklarer Thorkil.
Meningen er, at ATTA Fonden i årene fremover også vil støtte forhold inden for transport og logistik.

Et muligt vendepunkt
Som de første i deres familier med en uddannelse ved Thorkil Andersen og Annie Stæhr Thomsen begge, hvor stor betydning en uddannelse – faglig eller boglig – kan have. Og for eleverne kan det nye fag også blive et vigtigt skridt mod selvtillid og videre uddannelse, vurderer viceforstander Thomas Vinter.
- Undervisningen giver eleverne en faglig succes og personlig udvikling. De oplever, at de kan lykkes – noget mange ikke har prøvet før. Det giver selvtillid, og for flere bliver forløbet et vendepunkt, hvor de kan se sig selv i et uddannelsesfællesskab og et fremtidigt arbejdsliv, forklarer han.
Det gælder for eksempel for 17årige Cecilie Cramer, der er en af eleverne på det nye linjefag:
− Folkeskolen var lidt svær, men det er ikke tilfældet på efterskolen, hvor jeg har fået mange venner, og hvor undervisningen er mere praktisk. Ikke mindst i det nye fag, som jeg glæder mig til hver uge. Teoriundervisningen er vildt spændende, men især fordi vi kan koble det op på øvelserne i simulatoren og på ATV-banen, mens det er frisk i erindringen. Så jeg er meget glad for det nye fag, fortæller hun.
Hjembæk Efterskole går der 70 elever.