Han var blot ude for at lufte sin hund en tidlig morgen i januar 2021. Men ud af mørket trådte to personer og skød den 55-årige mand seks gange med både pistol og revolver. Manden var i akut livsfare, men overlevede. Nu sidder fem mænd, der alle på gerningstidspunktet havde tilknytning til rockerklubben Bandidos, på anklagebænken for at have forsøgt at dræbe den tilfældige mand, som de - hævder politiet - troede var tilknyttet NNV-banden. Alle nægter sig skyldige, men det er nu kommet frem, at den livstidsdømte Jess Brønnum allerede dagen efter erkendte drabsforsøget. En tilståelse han siden har trukket tilbage.
Tilfældig hundelufter var i livsfare efter vanvidsskyderi på stille villavej - Livstidsdømt Bandidos-rocker tilstod, men nu nægter han
En 55-årig mand blev tilfældigt offer for et voldsomt skyderi i 2021. Fem personer med Bandidos-tilknytning nægter sig skyldige i drabsforsøget, men én af dem har tidligere erkendt sig skyldig.