Tre borgerlige partier indgår valgforbund

Tre partier indgår teknisk valgforbund. Fra venstre ses partiernes spidskandidater Jesper Wienmann Hansen (K), Peter Jacobsen (DF) og Peer Justesen (Danmarksdemokraterne).

Tre partier indgår teknisk valgforbund. Fra venstre ses partiernes spidskandidater Jesper Wienmann Hansen (K), Peter Jacobsen (DF) og Peer Justesen (Danmarksdemokraterne).

Foto: Privat

Danmarksdemokraterne, Det Konservative Folkeparti og Dansk Folkeparti har indgået en aftale om et teknisk valgforbund i forbindelse med det kommende kommunalvalg i Kalundborg Kommune.

Det skriver de tre partier i en pressemeddelelse onsdag.

Formålet med valgforbundet er at undgå stemmespild og styrke den samlede borgerlige repræsentation i kommunalbestyrelsen. 

De tre partier deler et fælles værdigrundlag med fokus på ansvarlighed, tryghed, nærdemokrati og respekt for de nære fællesskaber, lyder det.

Valgforbundet er teknisk, og påvirker ikke partiernes selvstændige politiske profiler, programmer eller valgkampagner.

- Vi ser frem til et godt og respektfuldt samarbejde - både før og efter valget, skriver de tre partier i pressemeddelelsen.

Danmarksdemokraternes formand er Claus Toftegaard, og spidskandidat er Peer Justesen.

Dansk Folkepartis formand er Ivan Karlsson, og spidskandidat er Peter Jacobsen.

Det Konservative Folkepartis formand er Ida Egede Herskind, og spidskandidat Jesper Wienmann Hansen

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...