Lokalliste dropper kommunalvalget

Fjordlandslisten stiller ikke op til kommunalvalget i 2025.

Sådan så det ud, da Kirsten Weiland og Ole Peltola, spidskandidat og nummer to på den dengang nye lokalpolitiske partiliste Fjordlandslisten, gik i gang med valgkampen for fire år siden. Listen manglede kun 37 stemmer for at opnå mandat nummer to. I år vil Fjordlandslisten ikke være på stemmesedlen.

Sådan så det ud, da Kirsten Weiland og Ole Peltola, spidskandidat og nummer to på den dengang nye lokalpolitiske partiliste Fjordlandslisten, gik i gang med valgkampen for fire år siden. Listen manglede kun 37 stemmer for at opnå mandat nummer to. I år vil Fjordlandslisten ikke være på stemmesedlen.

Foto: Henrik Helmer Petersen

Fjordlandslistens første byrådsperiode er ved at nærme sig sin afslutning. Ved valget i 2021 opnåede listen et resultat, hvor de var blot 37 stemmer fra at sikre sig et andet mandat til byrådet i Frederikssund. Tidligere i år meddelte listens byrådsmedlem Kirsten Weiland, at hun ikke vil genopstille.

I en pressemeddelelse oplyser Fjordlandslisten nu, at listen ikke stiller op til kommunalvalget i 2025. Beslutningen har ikke været nem, men bestyrelsen har vurderet, at det ikke er ansvarligt at stille op uden de fornødne ressourcer og den organisatoriske styrke på plads.

Listen har med andre ord ikke haft kandidater, der ønsker at tage den tørn, det kræver at træde ind i et byråd.

- Vi er dybt taknemmelige for den tillid, borgerne viste os i 2021, og for den store indsats, der er blevet lagt i arbejdet gennem de sidste fire år. Særligt vil vi rette en stor tak til vores byrådsmedlem, Kirsten Weiland, som har gjort et stort arbejde for at repræsentere listen og vores værdier i byrådet, skriver Tage S. Rasmussen på vegne af Fjordlandslistens bestyrelse i pressemeddelelsen.

Læs også

Her ligger Fjordlandslisten også vægt på, at alle kommuner har fortjent en lokalliste, der kan være en uafhængig stemme.

- Vi tror fortsat på idéen og konsoliderer os nu med henblik på at vende stærkere tilbage ved næste valg i 2029, skriver Fjordlandslisten og nævner, at man i den kommende periode vil fortsætte arbejdet med sine mærkesager.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...