Opgaveudvalget i Guldborgsund Kommune har arbejdet det seneste år med at udvikle initiativer til at styrke seniorlivet i kommunen. Udvalget har samarbejdet med borgere, foreninger, frivillige og repræsentanter fra ældreområdet samt aktører fra erhvervslivet og forvaltningerne.
Arbejdet har haft fokus på forebyggelse og på at sikre gode rammer for en aktiv og sund alderdom. Initiativerne er fremlagt for Ældre og Omsorgsudvalget, og de politiske anbefalinger skal nu forelægges byrådet den 11. september.
Opgaveudvalget har afholdt adskillige møder med deltagere fra civilsamfund og de lokale foreninger og har desuden gennemført borgerinterviews med seniorer i alle aldre.
Processen har sikret, at de ældres stemme er kommet til udtryk, og at samarbejdet mellem borgere og kommunen er blevet styrket.
Byrådet i Guldborgsund Kommune har fra valgperiodens start haft fokus på inddragelse af borgerne i de politiske beslutninger, så de får mulighed for at bidrage med ideer og forslag.
Et konkret initiativ er indsættelsen af frivilligbusser. Kommunen har i samarbejde med lokale frivillige og foreninger søgt en pulje hos Trafikstyrelsen.
Før sommerferien blev der givet tilsagn om puljemidler på cirka 1,2 millioner kroner til indkøb af to minibusser. Den nye ordning skal rulles ud i løbet af 2025 som en forsøgsordning med det formål at gøre det nemmere for borgerne at komme til og fra aktiviteter.
- Vi har gjort os ekstra umage med at inddrage seniorer, frivillige og foreninger undervejs i processen for at få deres ideer og forslag til, hvad der fylder i deres hverdag. Inddragelsen har været en stor og vigtig del af arbejdet, og der skal lyde en stor tak til alle, der har bidraget til anbefalingerne og initiativerne. Nu handler det om, at vi fra politisk hold skal have omsat alle disse gode hensigter til virkelighed. Vi er heldigvis allerede godt i gang, men vi er udmærket klar over, at vi ikke kan realisere alt på én gang, og vi kommer derfor til at prioritere de vigtigste initiativer i første omgang, siger formand Dennis Fridthjof, i en pressemeddelelse.
- Vi kan høre fra vores ældre borgere, at gode transportmuligheder er afgørende, hvis du skal kunne være en del af sociale aktiviteter og meningsfulde fællesskaber. I Guldborg og på Sydfalster er der brug for at styrke de kollektive transportmuligheder, og derfor glæder det mig, at vi snart kan udrulle den her ordning, som mange ældre borgere forhåbentlig får stor glæde af. Jeg ser også frem til, at andre gode initiativer kan blive gjort til virkelighed, så det store stykke arbejde med at indsamle ideer, forslag og erfaringer, faktisk også kommer til at skabe reel værdi hos vores ældre borgere, siger formand Johannes Kristensen.
- Vi har været fuldt inddraget hele vejen igennem og helt på lige fod med andre involverede parter. Der er blevet lyttet til os, og vi har haft en god dialog undervejs. Vi opfordrer til, at politikkerne vælger de lavthængende frugter først, når de skal prioritere de forskellige initiativer. Tilgængelighed og transport er meget vigtigt for de ældre, og det er derfor en af vores kæpheste. Vi er glade for, at der er bevilget midler fra Trafikstyrelsen til to frivilligbusser, men der er også behov for transportmuligheder til de ældre andre steder i kommunen, og det håber vi på, at der vil være øget politisk opmærksomhed på fremadrettet, siger repræsentant Peter Müller.