En række kabler på den nye Storstrømsbro, som er ved at blive opført, lever ikke op til gældende krav og skal derfor skiftes.
- Den nye Storstrømsbro skal have udskiftet defekte kabler, hvilket koster et tocifret millionbeløb.
- Projektchef Niels Gottlieb fra Vejdirektoratet oplyser, at udskiftningen ikke vil forsinke broens øvrige arbejde.
- Vejdirektoratet forventer, at den italienske entreprenør Itinera betaler for udskiftningen.
- Den nye bro skal erstatte den gamle Storstrømsbro og forventes at være klar til biltrafik i år og jernbanetrafik i 2027.
- Udskiftningen af kablerne er nødvendig for at sikre broens sikkerhed og vil tage op til tre måneder.
Det skriver Niels Gottlieb, som er projektchef i Vejdirektoratet, til TV2 Øst.
Vejdirektoratet er bygherre på byggeriet af broen, som skal forbinde Sjælland og Falster via Masnedø.
Udskiftningen af kablerne vil ifølge Niels Gottlieb koste et tocifret millionbeløb, men det vil ikke forsinke det øvrige arbejde på broen.
- Det er utrolig ærgerligt, at kablerne skal skiftes ud, men vi går ikke på kompromis med kvaliteten af broen og de elementer, der indgår i den, siger han til TV2 Øst.
Niels Gottlieb understreger dog, at Vejdirektoratet ikke forventer selv at skulle betale for udskiftningen. I stedet forventer man, at regningen bliver betalt af den italienske entreprenør på projektet, Itinera.
Tæt på målet
Den nye Storstrømsbro skal erstatte den gamle Storstrømsbro, som efter planen skal rives ned.
Den samlede pris for projektet, inklusive nedrivning, er omkring 4,7 milliarder kroner.
Den nye bro forventes at være klar til biltrafik i år, mens den ventes at være klar til jernbanetrafik i 2027.
Storstrømsbroen bliver omkring fire kilometer lang og bliver dermed den tredjelængste bro i Danmark efter Øresundsbroen og Storebæltsbroen.
Kan påvirke broens sikkerhed
TV2 Øst beskriver, at det er nogle af de stålwirer, som er inde i broens kabler, som ikke lever op til krav til materiale og holdbarhed.
Hvis wirerne ikke bliver skiftet, kan det ifølge mediet påvirke kablernes styrke og dermed hele broens sikkerhed.
Arbejdet med at skifte de defekte wirer begynder ifølge TV2 Øst inden for et par uger og ventes at tage op til tre måneder.
Længe undervejs
Det var i 2013, at Folketinget besluttede at anlægge en ny vej- og jernbanebro med cykel- og gangsti over Storstrømmen mellem Vordingborg og Orehoved.
Beslutningen var en konsekvens af, at en analyse lavet af Banedanmark viste, at den nuværende Storstrømsbro ikke kunne holde til de større trafikmængder, særligt på jernbanen, som vil krydse broen, når Femern Bælt-forbindelsen mellem Tyskland og Danmark åbner.
/ritzau/
Læs også
- Hotelpram står forladt tilbage - det skal der ske med den
- Naboer slipper omsider for brobyggernes kolos: - Jeg ved, at nogle har købt champagne
- Brobyggeri hitter på skoleskemaet - men snart er det slut
- Der blev efterlyst gode ideer til den gamle Storstrømsbro men naboerne tænkte på noget andet
- Borgmestre gik hinanden - og fremtiden - i møde
- Historisk dag på ny bro - nu er den sidste del på plads