I Danmark mangler omkring en tredjedel af kommunerne et ungeråd. En af disse kommuner er Solrød. Det er enormt ærgerligt, hvis man har en ambition om at skabe mere ungeinddragelse. Et ungeråd giver nemlig mulighed for, at unge kan give input til byrådets arbejde, og selvom det måske ikke altid direkte fører til forandring, så er det vigtigt, at unge ved, hvor de skal gå hen, hvis de ønsker at tage del i demokratiet.
- Dette debatindlæg udtrykker afsenderens holdning.
- Hvis du selv ønsker at deltage i debatten hos sn.dk, kan du klikke her.
Kommunen har allerede en Børne- og ungepolitik, der gerne vil bygge på “en grundig inddragelse” af de unge, og det er på tide, at ord bliver til handling, og kommunen sikrer de unges indflydelse gennem et ungeråd.
Ungerådet skal blive udspurgt blandt de første i anliggender vedrørende unge og skal derudover få stillet et mødelokale til rådighed af kommunen. Rådets medlemmer skal blive stemt ind af kommunens unge. Ungerådet skal også have fri tøjler til - med varierende støtte og rådgivning fra kommunen - at arrangere arrangementer med enten et kulturelt eller demokratisk fokus. Der skal også være en tydelig struktur og formål, da det også ville kunne få projektet til at falde sammen.
Solrød Kommune har allerede et velfungerende ældreråd, og jeg ser derfor ikke, hvorfor kommunen ikke også skal indføre et lignende organ til de unge.