Af Lette Hansen
Nygaardsvej 1a
3550 Slangerup
Til politikerne i Frederikssunds idrætsråd, Folkeoplysningsudvalget og Frederikssund Kommune, Center for Kultur og Idræt.
Slangerup Svømmehal og dens brugere har endnu en gang trukket det korteste strå. Skal det fortsætte sådan?
Uden at trætte jer med tidligere korrespondancer med Frederikssund Kommune, Center for Kultur og Idræt og politikerne i Folkeoplysningsudvalget, kan jeg blot endnu en gang konstatere, at Slangerup Svømmehal igen bliver nedprioriteret. I den dialog, jeg har haft, mener man ikke, at åbningstiderne er blevet forringet!!
Så sent som i juleferien og også i efterårsferien var der meget begrænset åbent i Slangerup Svømmehal, og sandelig om man ikke også vælger, at der næsten heller ikke var åbent i vinterferien. Skal vi så heller ikke have mulighed for at komme i påske, pinse- eller sommerferien?
Mange af os borgere har stadig et job at passe, og at holde åbent fra kl. 6-10 mandag, onsdag og fredag i uge 7, er nærmest at gøre grin med os. Jeg kunne i hvert fald ikke benytte mig af de åbningstider. Børnefamilier har da nok heller ikke fået særlig meget glæde af det, tænker jeg.
Det ville have klædt Frederikssund Kommune., hvis man havde givet os brugere bare en aften og en weekend-dag i uge 7, så man ikke skal udenbys for at kunne svømme, træne eller hygge sig. Når man så samtidig har så små omklædningsforhold i Frederikssund Svømmehal, er det svært overhovedet at se, at der er plads til alle dem, der vil vælge at køre derover. Ja, man har familierum, men når der er mange mennesker, er de jo også optaget, og så skal man stå som sild i en tønde i den øvrige omklædning. Og ja, jeg ved godt, at skylden for det måske skal placeres et andet sted, men det ændrer jo ikke ved forholdene.
Så lad os da kunne sprede os ud i de 2 svømmehaller, vi nu engang har, i stedet for at klumpe os sammen.
For det første er det rigtig fint, at der var åbent i Frederikssund Svømmehal i uge 7, men for dem der ikke ved det, er det dyrere end Slangerup Svømmehal pga. faciliteterne, er beskeden man får. Men, i stedet for at dem, der vil bruge de fine faciliteter betaler ekstra, skal alle brugere betale for det, selv om man måske bare vil svømme. Skulle man så være så uheldig at have et årskort eller klip til Slangerup, er det mig bekendt heller ikke muligt at bruge i Frederikssund.
Som jeg tidligere har påpeget, har man jo vidst, at man havde to svømmehaller, da man byggede Frederikssund Svømmehal, så det kan jo ikke komme bag på nogen, at der skal ressourcer til at bemande begge hallerne.
Det er bare dybt urimeligt, at vi fra at have en velfungerende og velbesøgt svømmehal, bliver nedgraderet i en grad, der gør det svært for os alle, både arbejdsramte, pensionister, børn, ældre og ikke mindst personer med funktionshandicaps og genoptræningsbehov, at komme i svømmehallen på normal vis. Mange er jo ikke i stand til selv at komme til Frederikssund, det er jo ikke alle der er mobile. Jo mere, man skærer i åbningstiden, og folk kører forgæves fordi der er lukket, jo værre bliver det, fordi man derved skaber en nedadgående besøgsskare, og så kan man jo passende tage lidt mere af åbningstiden…Ironi kan forekomme.
Man påfører os både tidsmæssigt, prismæssigt, helbredsmæssige og miljømæssigt uforholdsmæssige mange gener, ved at vælge som man gør. Skal vi virkelig vælge vores sundhedsmæssige gevinster fra, ved enten at blive væk, eller søge til andre idrætsfaciliteter i andre byer, der har bedre åbningstider, og hvor man måske alligevel kører lige forbi, så man ikke skal ud og køre igen? Hvad med breddeidrætten?