Kammermusik fra øverste hylde gennem 60 år - klar med ny sæson og ny formand

Bjarne Nielsen er nyvalgt formand i Hørsholm Musikforening, der er klar til åbne koncertsæson nr. 60.

Bjarne Nielsen er nyvalgt formand i Hørsholm Musikforening, der er klar til åbne koncertsæson nr. 60.

Foto: Morten Timm

Mandag den 25. august slår Hørsholm Musikforening dørene op til sin koncertsæson nummer 60. Med en høj koncertkvalitet gennem årene har musikforeningen etableret sig som et fyrtårn i det klassiske musikmiljø i Nordsjælland. 

Den nye sæsons musikprogram - med otte koncerter med ensembler - lader heller intet tilbage at ønske, fortæller Bjarne Nielsen, der er nyvalgt formand for Hørsholm Musikforening.

Han afløser celloprofessor Henrik Brendstrup, der efter otte år valgte at fratræde på grund af øget arbejdspres.

Hørsholm Musikforening havde sin første koncert den 18. februar 1966. Foreningen var blevet til på initiativ af skoleinspektør Hans Hornegaard, Rungsted Skole, der fra slutningen af 1950’erne hvert år indbød forældrene til en kammerkoncert i skolens gymnastiksal med plads til 100 tilhørere. 

Efter at skolen i 1963 fik bygget en gymnastiksal, der kunne rumme 250 tilhørere, tog Hans Hornegaard og to musikinteresserede lærere initiativ til Hørsholm Musikforening. Gennem årene har musikforeningen haft flere sale, og i dag benyttes kun Trommen (til alle koncerter, hvor klaver indgår) og Hørsholm Kirke (særlig velegnet til strygere, blæsere og cembalo).

Ensteående koncertsted

Det betyder derfor meget for den nye formand, at Kulturhus Trommen igen har fået den politiske bevågenhed, som han mener, Hørsholms enestående koncertsted også fortjener.

- Hørsholm Musikforening er en væsentlig bidragyder til opretholdelsen og udviklingen af det klassisk musikmiljø i Danmark. Miljøet består desuden af musikerne, spillestederne, uddannelserne og generøse fonde. Ingen kan undværes og slet ikke vores medlemmer, som jo sørger for det meste af foreningens økonomi. Vi mener også, at vi har en væsentlig indflydelse på Hørsholm Kommunes eget kulturliv – for det skal ikke altid være nødvendigt at tage til København for at høre klassisk kvalitetsmusik, siger Bjarne Nielsen i en pressemeddelelse.

Læs også

 

Vil vække interesse

Klassisk musik opfattes af mange som noget smalt og svært tilgængeligt. Derfor ser Hørsholm Musikforening det som deres opgave at fastholde det loyale publikum og samtidig vække interessen hos nye grupper, ikke mindst den yngre generation. 

- I sidste sæson havde vi små 200 medlemmer og mange gæster til vores koncerter - og vi arbejder målrettet på at udvide fællesskabet i de kommende år, fortæller Bjarne Nielsen.

Hørsholm Musikforening åbner jubilæumssæsonen med Beethoven Septet Ensemble i Hørsholm Kirke.
Hørsholm Musikforening åbner jubilæumssæsonen med Beethoven Septet Ensemble i Hørsholm Kirke. Foto: Presse

Hele 60 års jubilæumssæsonens 
musikprogram

  • 25. august kl. 19.30 - Beethoven Septet Ensemble i Hørsholm Kirke
  • 20. oktober kl. 19.30: Carl Nielsen Blæserkvintet i Kulturhus Trommen
  • 20. november kl. 19.30: SsENS Trio + Håvard Gimse i Kulturhus Trommen
  • 8. december - to julekoncerter henh. for børn og deres pårørende om eftermiddagen og voksne kl. 19.30: Camerata Öresund og Figura ensemble i Hørsholm Kirke
  • 22. januar kl. 19.30: Dreamers' Circus i Kulturhus Trommen
  • 4. februar kl. 19.30: Gefion trio med Øistein Sonstad i Hørsholm Kirke
  • 9, marts kl. 19.30: Marmen Quartet i Hørsholm Kirke
  • 29. april kl. 1930: Opera Akademiet 6 sangere + pianist i Kulturhus Trommen

    Mere info på Hørsholm Musikforenings hjemmeside www.hmusik.info

Når Hørsholm Musikforenings jubilæumssæson skydes i gang den 25. august kl. 19.30 bliver det ifølge formanden med en perle af en koncert med Beethoven Septet Ensemble i Hørsholm Kirke. 

Syv musikere, som til hverdag er solomusikere i Det Kgl. Kapel, CphPhil og Danmarks Underholdningsorkester, spiller værker, der blander strygere og blæsere på utraditionelle måder, blandt andet Beethovens sprudlende septet i Es-Dur. 

Læs også

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...