Ungdomsudveksling fremmer kulturel forståelse

Hillerød er vært for en ungdomsudveksling, hvor 18 unge fra Danmark, Tyskland og Egypten mødes for at arbejde på et fælles projekt.

Hillerød er vært for en ungdomsudveksling, hvor 18 unge fra Danmark, Tyskland og Egypten mødes for at arbejde på et fælles projekt.

Foto: Presse

Denne sommer er Hillerød vært for en ungdomsudveksling, hvor 18 unge fra Danmark, Tyskland og Egypten mødes for at arbejde på et fælles projekt. Projektet, der er støttet af EU’s Erasmus+-program med knap 50.000 euro, handler om at kode og designe et computerspil, som de unge påbegyndte tidligere på året i Aswan, Egypten.

Projektet strækker sig fra 31. juli til 7. august og har bragt seks unge danskere, seks unge tyskere og seks unge egyptere sammen. De unge har arbejdet med kreative processer og fællesskab på tværs af kulturer og sprog.

- Hvis man giver de unge mulighed for at deltage i et fællesskab og en udviklingsbane, hvor de kan lære rigtige færdigheder, som de bryder sig om at have, så møder de op. For fællesskabet forpligter, udfordrer og opfordre, fortæller projektleder og projektmedarbejder, Mette Damgård Hansen på Hillerød Ungdomsskole.

Et eventyr mellem Aswan og Hillerød

Projektet, som har fået navnet "code: being pART", begyndte i påsken 2025 i Aswan, Egypten. Her mødtes deltagerne for første gang for at designe spillets grundidé, samle lydeffekter og udvikle en fremtidig historie for spillet. Samtidig lærte de hinandens og egne styrker at kende gennem samarbejde og forskellige aktiviteter.

De unge blev inspireret af omgivelserne i Aswan, hvor sandet og duften af krydderier var en konstant påmindelse om den kultur, de befandt sig i. Nu er de samlet i Hillerød og arbejder på at færdiggøre spillet.

- Det er faktisk muligt at lave sit eget computerspil, men det kræver samarbejdsevner, vilje til at arbejde i en gruppe på tværs af både sprog og evner, lyder det fra Mette Damgård Hansen.

Arbejdsprocessen omfatter både kodning, kreative overvejelser og sociale aktiviteter. Tæt sammen sidder deltagerne for at udvikle ideer til spillets opbygning, blandt andet "energy levels" og skjulte forhindringer, som skal udfordre spillerne.

Udvekslingen mellem de forskellige kulturer er også i fokus. Rundt om Frederiksborg Slot har de unge diskuteret, hvad fremtiden kan bringe, og hvilke muligheder der ligger foran dem.

En kombination af digitalt og analogt arbejde

Projektet lægger vægt på at balancere de unges interesse for teknologi med værdien af analoge møder og fysisk samvær. Målet er at udvikle både kreative og faglige færdigheder gennem kodning og programmering. Samtidig får de unge indsigt i forskellige kulturer og lærer at arbejde sammen på tværs af sprog og baggrunde.

- Vi har kaldt projektet code: being pART, fordi vi tror på, at det er muligt at designe et projekt, som favner kodning og programmering, fællesskab og kreativ udfoldelse, og hvor vi tager seriøst, at de unge gerne vil sidde foran en skærm – men også gerne vil vise dem værdien af det analoge, af at være sammen i virkeligheden og af mødet mellem kulturer, som er så forskellige, som den danske, den tyske og den egyptiske, forklarer Mette Damgård Hansen.

EU’s støtte gennem Erasmus+-programmet har gjort projektet muligt og givet de unge en unik læringsoplevelse. Gennem uformel læring styrkes deres kompetencer, og de får mulighed for at udforske fremtidens muligheder.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...