30-årig overlever drabsforsøg - politiet efterlyser vidner

En ukendt gerningsmand forsøgte tirsdag aften at dræbe en 30-årig mand i Hvissinge

Tirsdag aften og nat var politiet massivt til stede i Hvissinge.

Tirsdag aften og nat var politiet massivt til stede i Hvissinge.

Foto: Presse-fotos.dk

Cirka klokken 21.30 tirsdag aften i sidste uge kunne man høre flere høje skud i Hvissinge i området ved det nye Carl Bro-byggeri tæt ved COOP 365. 

En ind til videre ukendt gerningsmand skød flere gange mod en 30-årig mand, der sad i en bil på vejen Grankoglen. 

Ekstra Bladet har talt med pårørende til offeret, og ifølge dem blev offeret ramt i hovedet, men er udenfor livsfare. Politiet betragter sagen som et drabsforsøg.

Københavns Vestegns Politi kunne onsdag offentliggøre gerningsmandens formodede flugtrute. Han flygtede til fods mod nord tværs over Bystien og forbi Skovvangskolen ud til Vestskoven, hvor han er drejet til højre ad Skovsletten. Derfra ved politiet ikke, hvor gerningsmanden flygtede hen.

Politiet beskriver manden som iført mørkt tøj og med hovedbeklædning. De efterlyser vidner og videoovervågning fra området.

- Har du set denne mand - eller andre, der virkede mistænkelige i området ved 21.30-tiden tirsdag aften, så kontakt os meget gerne, lyder det onsdag eftermiddag fra vicepolitiinspektør Charlotte Skovby i en pressemeddelelse.

Politiet var dagen efter til stede i området med en mobil politistation, hvor flere borgere henvendte sig med oplysninger, som politiet i øjeblikket efterforsker. 

Stadig trygt

De lokale natteravne var ikke på tur den pågældende aften. Episoden bekymrer formand for Natteravnene i Glostrup, Ulrik Nielsen:

- Det er jo ret bekymrende, at meget af det, som normalt sker ind i København, er rykket til Vestegnen. Det er kommet lidt tæt på. Folk er blevet noget utrygge, siger han.

Borgmester Kasper Damsgaard understreger overfor Folkebladet, at det stadig er trygt at bo i Glostrup:

- Som udgangspunkt er det selvfølgelig trygt at bo i Glostrup. Vi ser desværre alt for ofte den her slags ting ske rundt omkring i landet. Vi bliver nødt til at se, hvad der ligger til grund for skyderiet, før vi kan konkludere noget. Men det er selvfølgelig aldrig acceptabelt at skyde midt i en by, siger han.

Han har været i dialog med Københavns Vestegns Politi for at tilbyde kommunens støtte til opklaringen af sagen.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...