Når forældre mister et spædbarn, rammes de af en stor sorg. Midt i det ubærlige ønsker mange forældre at give deres barn en smuk og værdig afsked. Det arbejder foreningen MindMyAngel for at hjælpe med.
Det er en nonprofit-organisation, som Mette Blomberg Madsen fra Fredensborg er bestyrelsesleder for. Foreningen modtager donerede brudekjoler og omsyer dem til små kjoler og svøb, som gives gratis til forældre, der har mistet deres nyfødte barn.
Mette Bollerup Madsen søger nu lokale virksomheder, der vil støtte indsatsen gennem et erhvervspartnerskab. Hun forklarer, at MindMyAngel tidligere har haft fondsstøtte, men nu ønsker at skabe en mere bæredygtig finansiering gennem samarbejde med erhvervslivet. Erhvervspartnerskaberne skal sikre, at indsatsen kan fortsætte og udvikle sig, så flere forældre kan få den hjælp, de har brug for.
- Vi ved, at mange virksomheder gerne vil engagere sig i noget meningsfuldt – og her er muligheden for at gøre en konkret forskel for mennesker der har mistet et barn og har meget kort tid til at tage afsked med deres barn, siger Mette Bollerup Madsen.

Kan ikke gøre det alene
Mind MyAngel samarbejder med hospitaler i hele landet. Svøb, kjoler og kisteindsatser bliver til i hænderne på foreningens frivillige syersker.
- Det kan lyde som en lille ting, men for de forældre, der står midt i den værst tænkelige situation, betyder det alverden, siger Mette Mette Bollerup Madsen, som forklarer, at foreningen arbejder for, at afskeden bliver så smuk og værdig som muligt.
– Vi gør en reel forskel. Men vi kan ikke gøre det alene. Derfor rækker vi nu hånden ud til virksomheder i lokalområdet, som vil være med til at tage ansvar og gøre en konkret forske.
Hun forklarer, at det koster 5000 kroner at blive erhvervspartner. Det giver mulighed for at bidrage økonomisk til den frivillige indsats og samtidig være en del af et fællesskab.
- Vi tilbyder et samarbejde, der er mere end et sponsorat. Det handler om at stå sammen og at vise, at virksomheden også tager ansvar i de allersværeste livssituationer, og det bidrager til at nedbryde tabuer om sorg blandt medarbejdere, siger Mette Bollerup Madsen.