Har du nogensinde drømt om at gå tur med en kamel? Nu har både børn og voksne chancen, når Dronningmølles berømte kamel Abu og hans trofaste følgesvend, æslet Pepe, gæster Ellinge Lyng.
På adressen Lyngvej 107 i Vig inviterer Gigtforeningen Vestsjælland, Odsherred-afdelingen, til en helt særlig oplevelse lørdag den 28. juni. Her kan man tage med på korte vandreture på op til én kilometer ad de smukke grusveje på lyngen – ledsaget af to firbenede stjerner.
Turene finder sted klokken 11, 13 og 15. Man kan tilmelde sig på Facebook – eller bare møde op. I pauserne er der mulighed for at hilse nærmere på Abu og Pepe, der begge har optrådt i teaterstykket Folk og Røvere i Kardemommeby. Æslet Pepe er desuden kendt som fast gæst ved påskegudstjenester rundt om i landet.
Arrangementet er åbent for alle – både lokale og sommerhusgæster – og deltagere kan få rabat på pizza og is i området. Billetter og rabatkuponer udleveres hos Idas Is.