Mads Nipper gæster erhvervsnetværk

Mads Nipper deler indsigter om ledelse og krisehåndtering ved Kenmays Ledernetværk i Næstved.

Mads Nipper, tidligere topchef i Lego, Grundfos og Ørsted, kommer til Karrebæksminde og holder foredrag i ledernetværk.

Mads Nipper, tidligere topchef i Lego, Grundfos og Ørsted, kommer til Karrebæksminde og holder foredrag i ledernetværk.

Foto: Pressefoto

Mads Nipper, tidligere topchef fra LEGO, Grundfos og Ørsted, gæster til vinter Kenmays Ledernetværk i Næstved.

Han er den hidtil ukendte taler, som står for årets sidste oplæg den 27. november. Kennet Mayland holder altid årets sidste taler åben lidt længere end det øvrige program for at kunne være lidt mere up to date ud fra, hvad der rør sig. 

Mads Nipper er en markant profil fra toppen af dansk erhvervsliv, som bestemt også har mødt store udfordringer – ikke mindst i Ørsted. Han er på programmet i kraft af, at han i den grad er en autentisk leder, som er meget tydelig omkring sit lederskab, men han vil også fortælle om, hvordan han ser ledelsesopgaven i krisetider, eller når verden omkring os er uforudsigelig. Han taler gerne om ledelse, transformationer, bæredygtighed, krisehåndtering og aktuelle emner i erhvervslivet både på nationalt og internationalt plan.

- Jeg oplevede Mads Nipper første gang på Folkemødet i 2024, og tænkte bare med det samme, at ham skal vi have til Karrebæksminde. I dag er det blevet en realitet, siger en glad Kennet Mayland, som glæder sig til at kunne præsentere ham i Karrebæksminde.

 - Vi går mere og mere efter profiler, som er autentiske, som er åbne og ærlige omkring de svære og udfordrende perioder i både arbejdslivet, og livet generelt, siger han. 

Mads Nipper besøger Kenmay Ledernetværk Næstved torsdag den 27. november. Der er pt få ledige pladser i dette netværk. 

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...