Bevar MusikUnik på Tinderhøj Skole

Mandana Hosseini mener, at det er et kæmpe tab, hvis muligheden forsvinder.

Mandana Hosseini mener, at det er et kæmpe tab, hvis muligheden forsvinder.

Foto: Ian Nielsen

Vi er en gruppe forældre, der er dybt bekymrede over, at Tinderhøj Skolen har valgt at stoppe samarbejdet med MusikUnik. Vores børn i 2. og 3. klasse har oplevet en undervisning, der er både lærerig, inkluderende og motiverende – og som har givet dem mulighed for at spille rigtige instrumenter, deltage i talentorkestre og optræde til store koncerter ved Rødovre Rådhus.

  • Dette debatindlæg udtrykker afsenderens holdning.
  • Hvis du selv ønsker at deltage i debatten hos sn.dk, kan du klikke her.

Det er et kæmpe tab, hvis muligheden forsvinder. Over 80 procent af forældrene, der deltog i en rundspørge, er imod beslutningen – og det står i skarp kontrast til andre skoler i kommunen, for eksempel Rødovre Skole, som aktivt har valgt at fortsætte i MusikUnik.

Vi forstår ikke, hvorfor vores børn ikke skal have de samme muligheder som en del andre børn i Rødovre. Dette kan sagtens ske samtidig med at skolen indfører yderligere kulturbærende tiltag. Musikken skaber glæde, styrker fællesskabet og giver børnene en værdifuld ballast – både fagligt og socialt.

Vi opfordrer skolebestyrelsen til at genoptage dialogen med Musikskolen og kommunen. Der er stadig tid til at finde en løsning. Det skylder vi vores børn – og det vil være til gavn for hele lokalsamfundet.

Læs også

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...