Hvad handler sagen om?
Et mord uden et lig. Knapt to millioner kroner i kontanter gemt i en bil. En svoger og en søn, som peger på hinanden som den, der skød og dræbte 42-årige Jimmi Lillelund, som torsdag den 30. april 2020 om eftermiddagen forsvandt sporløst. En søster, som nægter sig skyldig i alt. Det er den spektakulære sag, som fra i dag, 6. juni, bliver rullet op ved Retten i Roskilde.
Retssagen begyndte i dag klokken 9:30. Der er nedlagt forbud mod at liveblogge fra retssagen, men Sjællandske Nyheder følger sagen i retten og vil opdatere løbende i pauserne.
Du kan finde og læse de øvrige oplysninger, som Sjællandske Nyheders journalister på stedet har indsamlet fra dagens retssag, længere nede i artiklen.
Rygterne går
Dagen efter Jimmi Lillelunds søsters opringning ringede en anden af Jimmis eks-kærester til alarmcentralen, og dét fik sagen til at gå fra en forsvindingssag til noget helt andet:
- Rygterne gik jo på gården, konstaterede anklager Andreas Dahl, hvorpå dele af hendes forklaring blev afspillet:
- Hendes ekskæreste tør ikke ringe, for hun tror, der er nogle, der har en finger med i spillet, så hun er bange for dem. Han bor hos hans søster og svoger. Men svogeren og Jimmi har haft et skænderi, fordi svogeren ifølge en kvinde skylder Jimmi 300.000 kroner. Og så kørte Jimmi en tur med sin nevø. Og det var kun nevøen, der kom tilbage.
Herpå fortæller hun politiet om, hvordan de alle sammen forsøger at få kontakt til eller finde Jimmy.
- Ham, der har tippet eks-konen om, at Jimmi er kørt væk sammen med sin nevø, tipper hende så: Hvis de nu bruger den fjernbetjente bilnøgle, så er det Jimmis nøgle. Ikke deres.
Dermed var mistanken for alvor vakt om, at der var sket noget med Jimmi.
Læs også
- Nye oplysninger i retten: Slog familien Jimmi ihjel?
- Hvem myrdede Jimmi Lilleund? - sagen begynder nu
- Nevø indrømmer deltagelse i afskaffelse af lig
Politiet ransager bilen første gang
Det fører til, at politiet kører til gården i Gundsømagle, hvor de sikrer bilen, der ransages.
Her fandt man Jimmis pas, kørekort, betalingskort og mobiltelefon.
Derpå går man i gang med vidneafhøring, hundesøgning og gerningsstedsundersøgelse, fordi man nu betragter sagen som en mulig drabssag. Blandt andet forsøger man at finde knoglerester i en container.
Der blev tændt op i en støbt bålplads, der brændte hele natten og den efterfølgende dag. Derpå blev den spulet med vand, og der blev lagt et nyt sandlag på bålpladsen, læser anklager Andres Dahl op fra politiets indledende arbejde.
På dét tidspunkt fandt man dog ingen spor af Jimmi Lillelund.
Politiet ransager bilen anden gang
Bilen blev dog ransaget igen. Og denne gang grundigere. Og da man fjernede en metalplade, fandt man en grøn stoftaske, der var presset ind i et hulrum. Her fandt man flere bundtede seddelbundter og en pakke hash.
- Der var tale om 1.946.500 kroner. Men man fik ikke noget gennembrud i sagen, konstaterer forsvarer Andreas Dahl.