Da det efter kort tid gik op for de væltede, at de ikke kunne komme op at stå igen, opstod der panik blandt flere af de væltede og omkringstående, som havde erkendt den farlige situation. Der blev råbt til vagterne, der stod inden for frontbuen, at musikken skulle standses.
Resume
Der er voldsomt pres blandt publikum til Pearl Jam-koncerten på Roskilde Festival fredag den 30. juni år 2000. Klokken cirka 23.05 vælter en gruppe på cirka 50 publikummer i et område midt for Orange Scene. Flere falder ned oveni de væltede. De ligger i lag.
Publikummere, som havde crowdsurfet ind til frontbuen eller publikummere, som var blevet hjulpet ind i frontbuen af vagterne, gjorde både vagter og det lægelige personale i bagsceneområdet opmærksom på, at situationen blandt publikum var alvorlig, og at musikken skulle standses. Der var endvidere publikummere, som rettede henvendelse ved andre scener for at få hjælp til at redde de væltede.
Dette er anden del af et uddrag fra Statsadvokat Erik Merlungs redegørelse, der sammenstykker forløbet.
Læs også
- Afhørte sagde i radioen, at musikken skulle stoppes. Hun sagde det ikke til nogen bestemt. Nærmere adspurgt herom forklarer afhørte, at hun var sikker på, at der var andre ”bagved” hende - Orange Kontor - der tog sig af en sådan melding.
Vidne ifølge statsadvokatens redegørelse
Ca. kl. 23.25 standsede musikken, idet Pearl Jams manager gik ind på scenen, og meddelte orkestret, at musikken skulle standses, idet der var problemer blandt publikum.
Det kan lægges til grund, at vagter i frontbuen, placeret ud for det område, hvor den store gruppe publikummere var væltet omkring kl. 23.05, havde bemærket den farlige situation, som var opstået og havde indset, at de væltede kun kunne komme fri af bunken, hvis musikken standsede, og publikum trak sig bagud.
Vagterne forsøgte at trække de væltede publikummere op, men måtte opgive. Vagterne rettede herefter henvendelse til Frontbuelederen med henblik på at få hende til at foranledige musikken standset.
Der er ikke fra festivalledelsens side udarbejdet retningslinier for, hvornår og hvordan en koncert standses. Det må lægges til grund, at festivalens personale med ansvaret for koncertens afvikling og det ledende vagtpersonale ikke vidste, hvorledes de skulle forholde sig i en situation som den omhandlende, herunder var de ubekendt med, hvem der havde kompetencen til at beslutte, at musikken skulle standses.
Flere af frontbuevagterne gav tegn op mod scenen, viftede med armene og trak deres hånd hen over halsen, som signal om, at man skulle stoppe koncerten.....
Vidne ifølge statsadvokatens redegørelse
Efter min vurdering gik der alt for lang tid fra det tidspunkt, hvor vagterne erkendte situationens alvor, og til musikken standsede. Hovedårsagen hertil er efter min opfattelse manglende klare retningslinjer for, hvem der gør hvad. Udarbejdelse af sådanne retningslinjer og kommunikation af disse til de udførende personer er efter min opfattelse en ledelsesmæssig opgave. Festivalledelsen må således bære en del af ansvaret for, at der går ca. 20 minutter fra den store gruppe publikummere vælter, og til musikken standser.
Det er i denne sammenhæng værd at notere sig, at det af Retsmedicinsk Institut til efterforskningen er udtalt, at et menneske, der udsættes for en så kraftigt kompression af brystkassen, som det har været tilfældet for de 9 afdøde mænd, under de mest uheldige omstændigheder, vil afgå ved døden i løbet af 3 til 5 minutter.
Det kan lægges til grund, at der går ca. 7 minutter fra musikken standser kl. 23.25, og indtil det lykkes at formå publikum til at trække sig så langt tilbage at de væltede kan trækkes fri og de tilskadekomne kan bringes til behandling i lægeteltet. De første tilskadekomne bliver bragt til lægeteltet ca. kl. 23.32, hvor der samtidig sker alarmering til 112.
Festivalledelsen har udarbejdet retningslinjer for, hvordan konferencieren ved de enkelte scener skal optræde, således at publikum ikke kan være i tvivl om, at når konferencieren henvender sig til publikum med en alvorlig meddelelse, så er det klart, at det ikke er en del af underholdningen.
Statsadvokat Erik Merlungs vurdering af det ovenstående delforløb:
Efter min vurdering gik der alt for lang tid fra det tidspunkt, hvor vagterne erkendte situationens alvor og til musikken standsede. Hovedårsagen hertil er efter min opfattelse manglende klare retningslinjer for hvem der gør hvad. Udarbejdelse af sådanne retningslinjer og kommunikation af disse til de udførende personer, er efter min opfattelse en ledelsesmæssig opgave. Festivalledelsen må således bære en del af ansvaret for, at der går ca. 20 minutter fra den store gruppe publikummere vælter og til musikken standser.
Det er i denne sammenhæng værd at notere sig, at det af Retsmedicinsk Institut til efterforskningen er udtalt, at et menneske, der udsættes for en så kraftig kompression af brystkassen, som det har været tilfældet for de 9 afdøde mænd, under de mest uheldige omstændigheder, vil afgå ved døden i løbet af 3 til 5 minutter.