Beboere evakueret ved brand i rækkehus

Brand i rækkehus.

Brand i rækkehus.

Foto: Kasper Ellesøe

Fredagshyggen blev afbrudt kort efter midnat i rækkehuse i Albertslund. En brand i et rækkehus gjorde, at beboere i området blev evakueret til Herstedøster Skole.

- Vi modtog en anmeldelse om brand ved Falkehusene i Albertslund, siger vagtchef ved Vestegnens Politi, Christian Lensby.

Han fortæller, at redningsberedskabet sørgede for, at folk kom ud, og at 'nogle personer er kørt til tjek for påvirkning af røg'.

Sjællandske Nyheder journalist, Kasper Ellesøe, kom forbi branden i nat, og han kan fortælle, at der både var ambulancer, politi og beredskab til stede.

- Der er kun ild i et hus, og de omkringliggende beboere er tilbage igen, siger Christian Lensby.

Nu skal politiet finde brandårsagen.

- Vi arbejder ud fra flere teorier om, hvad der kan have startet branden. Jeg kan sige, at det ser ikke ud til, at det har været en forsætlig handling, men det kan ændre sig, når vi dykker ned i det, siger Christian Lensby.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...