I denne uge har boligmarkedet i Roskilde Kommune været præget af markante handler på både store og mindre adresser. Der er solgt hjem fra det eksklusive segment på Villavej i Roskilde til mere beskedne lejligheder og familieboliger i Jyllinge og Gadstrup. Både villa- og lejlighedsmarkedet viser stor aktivitet, og handlerne spænder bredt, hvad angår priser, størrelser og typer af ejendomme.
Millionhandler i Roskilde midtby og de attraktive villakvarterer
Blandt ugens største handler finder vi et hus på Villavej i Roskilde, der er blevet solgt til 9.425.000 kr. for 148 m² med en kvadratmeterpris på over 53.000 kr. Også ejendomme som Frederiksborgvej, Nygade og Nørrevænget er blevet handlet til priser på henholdsvis 6.875.000 kr. for 85 m², 6.350.000 kr. for 97 m² og 6.500.000 kr. for 192 m². Midtbyens ældre villaer og nyere luksusboliger topper listen med høje prisniveauer og central beliggenhed.
Et andet markant salg er huset på Søhøjen, der er handlet til 6.420.000 kr. for 194 m², mens en villa på Tønsbergvej har skiftet ejer for 5.645.000 kr. for 153 m². Begge handler viser stor efterspørgsel på rummelige familieboliger.
Familieboliger og parcelhuse – bred spredning i pris og størrelse
Gennem ugen ses også flere handler på parcelhuse og typiske familieboliger i både byområder og forstæder. På Skalbjergvej i Roskilde blev et hus på 118 m² solgt for 5.225.000 kr. Ligeledes skiftede et klassisk parcelhus på Lærkevej hænder til 6.050.000 kr. for 101 m², mens Bandholmvej leverede en stor villa på 218 m² til en pris på 5.795.000 kr.
Ved Bygmarken blev et hus på 150 m² solgt for 4.616.000 kr., og et nyere rækkehus på Kristiansminde blev handlet for 4.025.000 kr. for 102 m². På Ørebjergvej er et større hus på hele 205 m² gået for 3.395.000 kr.
Andre familieboliger, eksempelvis på Skibsvej i Jyllinge og Nyvej i Gadstrup, er solgt til priser omkring 3.895.000-3.995.000 kr. og har en størrelse på omkring 150-193 m², hvilket rammer bredt i det klassiske boligsegment.
Rækkehuse og villaer fra 2 til 4 millioner kroner
Boligmarkedet i forstæderne oplever fortsat gang i salget på både rækkehuse og klassiske parcelhuse. I Jyllinge blev huset på Uglebakken, 126 m², handlet for 3.200.000 kr., mens et hus på Engblommevej i Roskilde gik til 3.660.000 kr. for 97 m². Flere handler ligger i prislejet mellem 2 og 4 millioner kroner, herunder også ejendommen på Gadstrups Kirkebakken, hvor 135 m² er solgt for 2.150.000 kr.
Parcelhuse på Skolelodsvej og Runddyssevej, henholdsvis 143 og 138 m², er gået for 3.100.000 og 3.175.000 kr. Også Vor Frue Hovedgade i den ældre bydel har oplevet et ejerskifte, dog i form af en familieoverdragelse uden salgspris.
Lejlighedsmarkedet i vækst
Lejligheder og mindre boliger har også skiftet hænder i denne uge. Flere lejligheder, herunder Roskildevænget, Vognmandsmarken, Ejboparken, Knud Den Stores Vej og Gyvelvej, er handlet i prisklassen fra 1.375.000 til 2.675.000 kr. Størrelserne på de solgte lejligheder spænder fra 51 til 87 m², og kvadratmeterprisen når op over 34.000 kr. for de mest attraktive adresser.
Endelig er der sket handler med mindre lejligheder på blandt andet Holbækvej, Gartnervang og Ejboparken, hvor overtagelser og handler fordeler sig over sommeren og frem til efteråret. Alt i alt vidner ugens mange handler om et bredt og aktivt boligmarked i Roskilde Kommune og nærliggende områder.
- VILLA på Frederiksborgvej 1, Roskilde, salgspris: 6.875.000 kr., 85m², 61.383 kr/m2, overtagelse: 2025-05-01
- VILLA på Engblommevej 22, Roskilde, salgspris: 3.660.000 kr., 97m², 34.205 kr/m2, overtagelse: 2025-07-15
- VILLA på Lærkevej 32, Roskilde, salgspris: 6.050.000 kr., 101m², 45.833 kr/m2, overtagelse: 2025-06-15
- VILLA på Tønsbergvej 29, Roskilde, salgspris: 5.645.000 kr., 153m², 36.419 kr/m2, overtagelse: 2025-06-01
- VILLA på Bandholmvej 11, Roskilde, salgspris: 5.795.000 kr., 218m², 22.461 kr/m2, overtagelse: 2025-07-01
- VILLA på Runddyssevej 4, Roskilde, salgspris: 3.175.000 kr., 138m², 22.202 kr/m2, overtagelse: 2025-07-01
- EJERLEJLIGHED på Roskildevænget 55, 1. tv, Roskilde, salgspris: 1.800.000 kr., 57m², 31.578 kr/m2, overtagelse: 2025-06-01
- EJERLEJLIGHED på Vognmandsmarken 4, st. th, Roskilde, salgspris: 1.800.000 kr., 74m², 24.324 kr/m2, overtagelse: 2025-06-01
- EJERLEJLIGHED på Ejboparken 17, st. tv, Roskilde, salgspris: 1.885.000 kr., 74m², 25.472 kr/m2, overtagelse: 2025-08-01
- VILLA på Sløjen 11, Roskilde, salgspris: 4.200.000 kr., 146m², 26.582 kr/m2, overtagelse: 2025-07-01
- VILLA på Uglebakken 24A, Jyllinge, salgspris: 3.200.000 kr., 126m², 20.125 kr/m2, overtagelse: 2025-09-01
- VILLA på Ørebjergvej 24, Roskilde, salgspris: 3.395.000 kr., 205m², 13.800 kr/m2, overtagelse: 2025-06-01
- VILLA på Nyvej 34, Gadstrup, salgspris: 3.895.000 kr., 193m², 20.718 kr/m2, overtagelse: 2025-09-01
- VILLA på Skalbjergvej 7, Roskilde, salgspris: 5.225.000 kr., 118m², 43.181 kr/m2, overtagelse: 2025-05-15
- VILLA på Bygmarken 13, Roskilde, salgspris: 4.616.000 kr., 150m², 28.493 kr/m2, overtagelse: 2025-07-15
- VILLA på Skibsvej 20, Jyllinge, salgspris: 3.995.000 kr., 150m², 21.594 kr/m2, overtagelse: 2025-06-01
- RÆKKEHUS på Kristiansminde 53, Roskilde, salgspris: 4.025.000 kr., 102m², 39.077 kr/m2, overtagelse: 2025-07-01
- VILLA på Rævehøjen 2, Roskilde, salgspris: 6.500.000 kr., 192m², 32.500 kr/m2, overtagelse: 2025-08-01
- EJERLEJLIGHED på Knud Den Stores Vej 32B, 2. th, Roskilde, salgspris: 1.935.000 kr., 58m², 33.362 kr/m2, overtagelse: 2025-06-01
- VILLA på Søhøjen 29, Roskilde, salgspris: 6.420.000 kr., 194m², 30.426 kr/m2, overtagelse: 2025-07-01
- EJERLEJLIGHED på Gyvelvej 7, 2. th, Roskilde, salgspris: 2.675.000 kr., 87m², 30.747 kr/m2, overtagelse: 2025-07-01
- VILLA på Nygade 8A, Roskilde, salgspris: 6.350.000 kr., 97m², 50.000 kr/m2, overtagelse: 2025-06-01
- VILLA på Rørholm 40, Roskilde, salgspris: 5.525.000 kr., 166m², 32.500 kr/m2, overtagelse: 2025-06-01
- VILLA på Kirkebakken 5, Gadstrup, salgspris: 2.150.000 kr., 135m², 15.034 kr/m2, overtagelse: 2025-06-01
- VILLA på Villavej 11, Roskilde, salgspris: 9.425.000 kr., 148m², 53.248 kr/m2, overtagelse: 2025-06-02
- EJERLEJLIGHED på Knud Den Stores Vej 32C, 2. tv, Roskilde, salgspris: 2.380.000 kr., 69m², 34.492 kr/m2, overtagelse: 2025-09-01
- EJERLEJLIGHED på Holbækvej 10, 3. th, Roskilde, salgspris: 1.375.000 kr., 55m², 25.000 kr/m2, overtagelse: 2025-06-01
- VILLA på Vor Frue Hovedgade 16B, Roskilde, salgspris: 0 kr., 104m², , overtagelse: 2025-05-01
- VILLA på Skolelodsvej 14, Roskilde, salgspris: 3.100.000 kr., 143m², 20.129 kr/m2, overtagelse: 2025-06-01
- EJERLEJLIGHED på Gartnervang 45, 1. mf, Roskilde, salgspris: 1.395.000 kr., 51m², 27.352 kr/m2, overtagelse: 2025-06-15