I april 2025 flyttede de første beboere ind på den sydlige del af det nye boligområde ved Herredsåsen i Kalundborg. Kun fire måneder efter, der var første spadestik i december.
- Det har på mange måder været en helt ekstraordinær proces, siger Rasmus Kjær, direktør i Thybo Ejendomsudvikling i en pressemeddelelse.
- De første beboere flyttede ind i det nye boligområde ved Herredsåsen i Kalundborg kun fire måneder efter første spadestik.
- Rasmus Kjær fra Thybo Ejendomsudvikling beskriver processen som ekstraordinær på grund af en akut efterspørgsel på boliger.
- Træhusene er designet til at integrere med den omkringliggende natur og blev delvist fabriksproduceret for at overholde tidsplanen.
- Thybo planlægger at opføre 300 boliger med en varieret beboersammensætning i området.
- Det næste projekt, Fjordglimt, med 88 rækkehuse, forventes at være klar til indflytning fra foråret 2026.
- Vi blev i slutningen af 2024 kontaktet af en kunde som akut manglede boliger til virksomhedens ansatte. Kunden havde i omkring to år været søgende efter passende boliger, uden at være kommet i mål. Derfor var vi fra start presset på tid, siger Rasmus Kjær.
Træhuse i samspil med natur
På Herredsåsen er en lille bydel skudt op.
Det er træhuse, som skal skabe en naturlig sammenhængskraft med den omkringliggende natur.
Der er allerede liv bag vinduer og døre, og på terrassen i de sydligste boliger kan man, afskærmet fra byggeriet, nyde udsigten, mens der arbejdes på at færdiggøre de sidste boliger i den lille nye bydel, som har fået adressen Blomsterengen.
Boliger lavet på fabrik
Til spørgsmålet om, hvordan der bare et halvt år efter godkendt lokalplan kan stå indflytningsklare boliger, forklarer COO for Thybo Huse, Kenneth Hejendorf:
- Vi har været begunstiget af et fremragende samarbejde med både Kalundborg Kommune og Kalundborg Forsyning. Det har været helt afgørende for at lykkes. Derudover har vi for de første boligers vedkommende valgt en byggemodel, hvor boligerne, sideløbende med at vi løste alt andet på byggepladsen, blev produceret på en fabrik, og fortsætter:
- Det betød, at boligerne stort set var færdigbyggede, da vi modtog dem på byggepladsen. For at nå tidsplanen, har det været den helt rigtige løsning, men det har selvfølgelig også været helt afgørende, at vi internt har hjulpet hinanden og trukket i samme retning.
Forskellige typer af lejere
Thybo skal samlet set opføre 300 boliger i området nord og syd for Herredsåsen og vil, når hele området er færdigbygget, kunne byde på flere forskellige boligområder med hver deres identitet.
Der er nemlig indtænkt en differentieret beboersammensætning, hvor lejere i alle aldre og livsfaser skal kunne finde deres næste hjem.
Lige nu er gravemaskiner ved at gøre klar til det resterende byggeri, som forventes at forsætte det næste par år.
Fjordglimt er næste skridt
Rasmus Kjær oplyser, at det næste område, der forventes færdigt, er det område, som Thybo kalder Fjordglimt, hvor der samlet set bygges 88 rækkehuse i forskellige størrelser.
Dette område forventes færdigetableret i løbet af efteråret 2026, men de første lejere vil allerede kunne flytte ind fra foråret næste år.
Læs også
- Jysk byggefirma ser kæmpestort potentiale i Kalundborg
- Første spadestik taget til 'ny bydel': Boligprojekt integrerer natur og fællesskab
- Boliger på vej til højdedraget af Herredsåsen
- Seks nye vejnavne til nye boligområder

