Nu er Bobby aflivet

Ejeren har selv valgt at få aflivet hunden, som angreb en anden hund.

Michelle Bastiansen med sin elskede Bobby. Nu har hun aflivet ham.

Michelle Bastiansen med sin elskede Bobby. Nu har hun aflivet ham.

Foto: Privat

Hunden Bobby, som i sidste uge sprang ud af sin indhegning og angreb en mindre hund, lever ikke mere. Bobbys ejer har fået den aflivet.

Den Korte Version
  • Bobby, en hund fra Ørslev, er blevet aflivet efter at have angrebet en mindre hund.
  • Ejeren, Michelle Bastiansen, tog beslutningen for at tage ansvar for Bobbys handlinger.
  • Angrebet skete, da Bobby sprang over et hegn og angreb en hund ved navn Buller.
  • Rikke Albertsen, Bullers ejer, meldte hændelsen til politiet, men Michelle har ikke hørt fra dem.
  • Bobby blev begravet i haven efter aflivningen, og familien er påvirket af tabet.
Dette resumé er genereret af kunstig intelligens og kvalitetssikret af journalister.

Michelle Bastiansen fra Ørslev ved Ringsted har taget det ultimative ansvar for sin hunds handlinger. Hun har nemlig taget den svære beslutning og aflive Bobby.

- Der var ikke andre, der skulle bestemme, hvad der skulle ske med Bobby. Hvis Bobby skulle herfra, skulle det ske på mine og hans egne præmisser, fortæller Michelle Bastiansen.

Læs også

Beslutningen blev taget efter Bobby fredag i sidste uge, reagerede på to mindre hunde, der gøede af hinanden udenfor den indhegnede have, som Bobby gik i. Bobby sprang over hegnet og angreb en af de gøende hunde.

Den hund var Buller, som gik tur med sin ejer Rikke Albertsen. Hun tog Buller op i favnen og forsøgte at skærme sin hund mod Bobby. I tumulten væltede Rikke Albertsen, men det lykkedes hende at holde fast på Bobby og føre ham tilbage til indhegningen.

Du kan læse Rikke Albertsen fortælle om den skræmmende oplevelse her: Rikke og Buller er stadig mærket efter voldsomt hundeangreb: - Jeg skreg på hjælp

- Jeg er selvfølgelig utrolig ked af, at Bobby reagerede så kraftigt på de to andre hundes gøen. Det er selvfølgelig ikke i orden. Men det har han aldrig gjort før, siger Michelle Bastiansen.

Hun har siden hændelsen stået frem og taget ansvaret for sin hunds handlinger, som hun har beklaget gentagne gange - ikke mindst på sociale medier.

Rikke Albertsen valgte at melde angrebet til politiet. Men Michelle Bastiansen har endnu ikke hørt noget fra ordensmagten.

Blev otte år gammel

- Jeg ved ikke, hvad der eventuelt kunne ske med Bobby, om de ville tage ham fra mig eller kræve ham aflivet. Men jeg ville ikke vente på, at andre skulle bestemme, hvad der skulle ske med ham. Så en smuk solskinsdag kørte vi ud til dyrlægen og fik ham aflivet. Bagefter tog vi ham med hjem og begravede ham i haven, fortæller Michelle Bastiansen.

Selvom hun ikke var i tvivl om, at det var det rigtige at gøre, så har det alligevel påvirket den lille familie. Bobby har været fungeret som en tryg kammerat for hendes autistiske søn og sov hver nat sammen med ham.

- Bobby blev otte år gammel. Vi fik ham for to år siden. Han havde ikke haft det godt hos hans tidligere ejer. Men heldigvis fik han et par rigtige gode år her hos os, fortæller Michelle.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...