I weekenden deltog Lyngby-Taarbæks baseballhold, The Jokers, i turneringen Clash at The Capital i Berlin for spillere under 16 år. Holdet var det eneste danske, som deltog, og de bragte guldet hjem. Derudover gjorde holdet sig fortjent til trofæer for turneringens bedste Batter, Pitcher og MVP. Flere tyske hold og et hold fra Polen medvirkede også i turneringen.
Det var anden gang, holdet deltager i turneringen. I de senere år har klubben fået internationale tidligere professionelle trænere til at træne holdet. Mange af The Jokers’ spillere deltog med det nystartede danske landshold ved Nordic Cup i Stockholm i september, hvor landsholdet også tog guld.

Lyngby Jokers har eksisteret siden 1998 og har tidligere udmærket sig inden for softball. Klubbens hovedfokus er nu baseball. Holdet trænes af Jay Cannon, der er tidligere professionel spiller fra North Carolina, og Carlos Perez Baez, der er tidligere landsholdstræner for Sveriges U18-hold. Trænerne ser potentiale i klubbens unge spillere og har planer om at deltage i flere internationale turneringer med drømmen om fremtidig OL-deltagelse.
Dette er første gang, at klubbens ungdomshold vinder guld i en international turnering. Med udbyttet af de mange timers træning og de internationale trænere foreligger muligheder for yderligere resultater i fremtiden.