Journalist opstiller til kommunalvalget

Pernille Brunse bor i Vangede med sin mand og fem sammenbragte børn.

Pernille Brunse bor i Vangede med sin mand og fem sammenbragte børn.

Foto: Presse

Journalist Pernille Brunse opstiller for Venstre i Gentofte til kommunalvalget 2025. Det annoncerer hun nu – nogle uger inden det officielle opstillingsmøde i Venstres lokalforening.

– Jeg er meget ydmyg og glad. Mine mærkesager vil helt klart være børnene og de unge i kommunen. Jeg kæmper for eksempel for små institutioner. Samtidig skal kommunen give de unge et skub, så de kommer til at tage mere ansvar for deres eget liv – for eksempel skal vi have flere unge ud i fritidsjob og i foreningslivet, siger Pernille Brunse i en pressemeddelelse.

Pernille Brunse er selvstændig og arbejder som journalist og kommunikationskonsulent. Hun er blandt andet vært på Podimos podcast 'Narkobetjenten' og Nationalmuseets podcast 'Kærlighedspodcast'. Derudover har hun produceret podcasts for en række medier. Privat bor hun i Vangede med sin mand og fem sammenbragte børn.

– Vi er helt utroligt glade for at have Pernille Brunse med på holdet. Hun passer godt ind i Venstre og på holdet, og så er hun kvik, empatisk, arbejdsom og har hjertet det helt rigtige sted, siger Venstres spidskandidat til kommunalvalget i Gentofte, Marie Brixtofte, i samme pressemeddelelse.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...