Borgmester håber på ro efter tilhold: - Det sender et vigtigt signal

I kampen mellem en vred borger og kommunens øverste leder har politiet nu trukket en klar streg i sandet.

Pernille Beckmann (V), der er borgmester i Greve, har flere gange været udsat for chikane.

Pernille Beckmann (V), der er borgmester i Greve, har flere gange været udsat for chikane.

Foto: Jørgen C. Jørgensen

Borgmesteren i Greve har i flere måneder følt sig så chikaneret af en enkelt person, at hun har bedt politiet om hjælp til at stoppe vedkommende. Og nu er der nyt i sagen.

Det sender et vigtigt signal. Uenighed er en del af demokratiet, men chikane er aldrig acceptabelt.

Pernille Beckmann (V), borgmester i Greve

For efter flere måneder med personlig chikane har Pernille Beckmann (V) fået Midt- og Vestsjællands Politi til at udstede et tilhold mod personen, som har været utilfreds med kommunens afgørelse i en sag. Det oplyser borgmesteren i et opslag på Facebook. 

- Det sender et vigtigt signal. Uenighed er en del af demokratiet, men chikane er aldrig acceptabelt, skriver Pernille Beckmann blandt andet om afgørelsen fra politiet, der betyder, at borgeren ikke længere må kontakte borgmesteren eller på anden måde forstyrre hende.

Læs også

Tilholdet mod personen gælder i to år.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...