Der er dårlige nyheder til de mange festivalgæster, der havde glædet sig til at høre Nik & Jay, Jada, Tue West eller noget helt fjerde på den store parkeringsplads ved Tisvildeleje Strand til sommer.
Musik i Lejet kan nemlig ikke afholdes i Tisvilde i år. Det har Planklagenævnet nu fastslået.
For Gribskov Kommune har i dag (den 19. marts, red) modtaget Planklagenævnets afgørelse vedrørende klagen over lokalplanen for det areal, som Musik i Lejet afholdes på. Lokalplanen er blevet hjemvist og er derfor ikke gyldig. Det betyder, at Musik i Lejet 2025 ikke kan afholdes i Tisvilde som det plejer.
Det oplyser Gribskov Kommune i en pressemeddelelse.
Borgmester i Gribskov Kommune, Bent Hansen (V), reagerer på afgørelsen fra Planklagenævnet:
- Vi må tage afgørelsen til efterretning, men jeg synes det er rigtig ærgerligt, at Musik i Lejet ikke kan afholdes i Tisvilde i år. Jeg håber, at vi kan finde en løsning på det fremadrettet.
Det er kommunens Planudvalg, der behandler sager om lokalplaner, og som skal beslutte næste skridt. Planudvalgets formand, Bo Jul Nielsen (S), udtaler:
- Vi vil i Planudvalget nærlæse afgørelsen og tage stilling til det videre forløb for lokalplanen på området.
Læs også
- DN Gribskov klager over Musik i Lejet-lokalplan
- Ekspert vurderer - Musik i Lejet-lokalplan vil blive ophævet
- Grønt lys for lokalplan - Musik i Lejet kan finde sted
- Udskældt festival efterlyser fakta - Hvordan påvirker Musik i Lejet sine omgivelser?
- Festival i strid med reglerne: Musik i Lejet skal have ny lokalplan
Forfærdelig afgørelse
Hos Peter Maarbjerg, bestyrelsesformand for Musik i Lejet, bliver afgørelsen mødt med stor ærgrelse.
- Jeg synes, at det forfærdeligt. Det er en dårlig afgørelse for at sige det pænt. Musik i Lejet har ligget på den parkeringsplads siden 2009, og ja... jeg ved dårligt, hvad jeg skal sige. Det er en meget svær beslutning at modtage, siger Peter Maarbjerg.
Siden lokalplanen blev påklaget til Planklagenævnet har festival arbejdet med en plan B, hvis de en dag skulle stå i præcis den her situation.
Bliver afholdt
Bestyrelsesformanden har derfor beroligende ord til de forventningsfulde festivalgæster. Han slår fast, at der bliver afholdt Musik i Lejet i 2025.
- Vi har godt vidst, at det var et scenarie, der kunne opstå. Derfor har vi i princippet planlagt to festivaler, fordi det kunne blive aktuelt. Vi gør alt, hvad der står i vores magt for at lave en lige så lækker festival et andet sted, siger Peter Maarbjerg, der endnu ikke løfter sløret for den præcise placering.
Jeg synes, at det forfærdeligt. Det er en dårlig afgørelse for at sige det pænt. Musik i Lejet har ligget på den parkeringsplads siden 2009, og ja... jeg ved dårligt, hvad jeg skal sige. Det er en meget svær beslutning at modtage.
Peter Maarbjerg, bestyrelsesformand for Musik i Lejet
Han vil dog sige så meget, at det bliver ca. fem kilometers fugleflugt fra den nuværende festivalplads. Festivalen får de samme kunstnere, som allerede er offentliggjort, og billetterne gælder stadig.
- Vi håber, at folk vil tage det som en oplevelse, og så har vi en forhåbning og forventning om, at det her er en 2025-problemstilling, så vi kan vende tilbage til Tisvilde igen, siger Peter Maarbjerg.