Hjerteløberordningen går ud på at sende frivillige hjerteløbere frem til personer med hjertestop uden for hospital for hurtigst muligt at igangsætte eller overtage hjertelungeredning og starte behandling med en hjertestarter.
Den er betegnet som et supplement til kerneopgaven i regionernes akutberedskab i forbindelse med hjertestop uden for hospital. Den øger chancen for hurtig hjertelungeredning og stød med en hjertestarter, inden ambulancen ankommer.
Nu indleder TrygFonden jagten på nye hjerteløbere i hele landet – ikke mindst der hvor det tager længere tid for ambulancen at nå frem. Det gælder også i Allerød Kommune, lyder det i en pressemeddelelse fra TrygFonden.
Her fremgår det også, at Allerød er godt med hvad angår frivillige hjerteløbere. Hvis man lister de 98 kommuner op i forhold til antal hjerteløbere per 100.000 indbyggere, ligger Allerød Kommune på en tredjeplads, skriver TrygFonden.
En stor støtte
Forskning i Hjerteløberordningen viser, at hjerteløberne i 6 ud af 10 tilfælde med hjertestop kommer før ambulancen og dermed har mulighed for at begynde den livreddende førstehjælp, inden det professionelle beredskab når frem. Forskning viser også, at i forbindelse med praktisk taget alle aktiveringer af Hjerteløberordningen er der mindst én hjerteløber, som accepterer alarmen. I de tilfælde, hvor der ankommer flere hjerteløbere til et hjertestop, kan hjerteløberne også tage sig af de pårørende og være en stor støtte for dem.
Hjerteløberordningen bliver aktiveret i gennemsnit 10 gange om dagen (3.600 gange i 2024). Der bliver i alt (i gennemsnit) sendt alarmer ud til ca. 150 hjerteløbere om dagen, og det er i gennemsnit halvdelen af alarmerne, der bliver accepteret. Der er altså ca. 75 hjerteløbere, som hver dag året rundt smider, hvad de har i hænderne for at redde et andet menneskes liv – både dag og nat, skriver TrygFonden.