Kunstgræsbanen i Hundige har længe trængt til at blive renoveret, og nu har byrådet i Greve Kommune bevilget i alt 4,4 millioner kroner til arbejdet.
- Vi er enige om, at kunstgræsbanen i Hundige skal prioriteres nu, og vi renoverer banen i tæt samarbejde med Hundige Boldklub. lover formand for klima-, teknik- og miljøudvalget Hans-Jørgen Kirstein i en pressemeddelelse fra Greve Kommune.
Tidligere brugte man først og fremmest gummi til kunstgræsbaner, men det er ved at blive udfaset til fordel for naturmaterialer som kork og oliven.
- Det er jo spillerne, der skal bruge banen, så jeg synes det er helt rigtigt, at de også er med til at vælge, lyder det videre fra udvalgsformanden.
Det er forventningen, at fodboldspillerne kan løbe ind på en nyrenoveret kunstgræsbane til efteråret.